Rzecznik KEP: Zesłanie Ducha Świętego to jedno z najstarszych świąt Kościoła

W wigilię Zesłania Ducha Świętego w kościołach na całym świecie są czuwania i modlitwa o dary Ducha Świętego; to jedno z najstarszych świąt Kościoła, obchodzone już w czasach apostolskich – powiedział PAP rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

„Zesłanie Ducha Świętego to jedno z najstarszych świąt Kościoła, obchodzone już w czasach apostolskich. Ten rok w Polsce jest szczególny, ponieważ przeżywamy go właśnie pod hasłem <<Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym>>. To oznacza od początku odkrywanie w sobie darów Ducha Świętego” – wyjaśnił rzecznik Episkopatu.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik przypomniał apel Prezydium Konferencji Episkopatów Europy, którego wiceprzewodniczącym jest ks. abp Stanisław Gądecki, aby w wigilię Zesłania Ducha Świętego modlić się o pokój w Ziemi Świętej.

„Jest to odpowiedź na prośbę do wspólnej modlitwy łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy. W specjalnym przesłaniu biskupi wyrazili przekonanie, że pokój i życie ludzkie są dobrami niepodważalnymi oraz ponad wszelkimi interesami narodowymi i międzynarodowymi. Prezydium CCEE zaprasza do łączności w modlitwie z Kościołem katolickim w Ziemi Świętej w intencji pokoju i ochrony życia za wszelką cenę” – podkreślił ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Zaznaczył, że w wigilię Zesłania Ducha Świętego w kościołach na całym świecie odbywają się czuwania i modlitwa o dary Ducha Świętego. W tym czasie – podkreślił – młodzież modli się m.in. o dar języków i łatwość w ich nauce.

W sobotę, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, wiele parafii organizuje czuwania modlitewne. W Warszawie odbędą się m.in. w kościołach: św. Kazimierza Królewicza, akademickim św. Józefa, św. Michała Archanioła, św. Dominika, akademickim św. Anny, seminaryjnym Matki Bożej Saletyńskiej, Sanktuarium św. Andrzeja Boboli i Świątyni Opatrzności Bożej.

W Krakowie podobne czuwanie, poprzedzone konferencją pt. „Jak wzywać Ducha Świętego”, odbędzie się w sobotę o godz. 19:15 w parafii Zesłania Ducha Świętego w Krakowie-Ruczaju. W Poznaniu uroczystość wpisze się w obchody jubileuszu 1050-lecia Archidiecezji Poznańskiej. Uroczyste Msze św. z biciem dzwonów zostaną odprawione we wszystkich parafiach Archidiecezji o godz. 20:00.

Zesłanie Ducha Świętego to jedno z najważniejszych świąt. Wiąże się ze zstąpieniem Ducha Świętego na apostołów 50 dni po zmartwychwstaniu Jezusa. Zebrani w wieczerniku w Jerozolimie uczniowie zaczęli mówić różnymi językami, natomiast św. Piotr wygłosił mowę o Jezusie, po której wielu słuchaczy przyjęło chrzest. Wydarzenie to uznaje się za początek Kościoła powszechnego, a przemówienie św. Piotra za pierwsze wystąpienie Głowy Kościoła.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, potocznie zwana Zielonymi Świątkami, kończy okres wielkanocny.

PAP/RIRM

drukuj