fot. flickr.com

Poznań: Parafie archidiecezji poznańskiej świętują 1050-lecie biskupstwa

Parafie archidiecezji poznańskiej świętują dzisiaj jubileusz 1050 lat istnienia pierwszego biskupstwa w Polsce. Z tej okazji wieczorem w świątyniach całej archidiecezji zabiją dzwony.

Biskupstwo w Poznaniu zostało ustanowiono w 968 r., dwa lata po chrzcie Mieszka I. Kulminacja obchodów 1050-lecia biskupstwa zaplanowana jest na 22-24 czerwca. Obchody w parafiach odbywają się w wigilię Zesłania Ducha Świętego.

„Planując kalendarz obchodów, od samego początku myśleliśmy o jubileuszu, jako wydarzeniu całorocznym, który rozpoczął się wraz z pierwszą niedzielą Adwentu i ma różne etapy świętowania. Chcieliśmy, by świętowanie odbywało się w sposób szczególny w parafiach, bo przecież archidiecezja żyje dzięki parafiom. To parafie są tym najważniejszym, najbardziej podstawowym miejscem prowadzenia duszpasterstwa” – powiedział PAP rzecznik poznańskiej kurii ks. Maciej Szczepaniak.

Wyjaśnił, że obchody parafialne organizowane są osobno także dlatego, że nie wszyscy archidiecezjanie będą mogli w czerwcu pofatygować się na centralne uroczystości.

„Wybraliśmy na to parafialne świętowanie dzień wyjątkowy pod względem przekazu, liturgii, bo jest to wigilia Zesłania Ducha Świętego, czyli moment, kiedy narodził się Kościół” – powiedział duchowny.

Wieczorem dzisiaj w parafiach całej archidiecezji odbywać się będą specjalnie przygotowane, uroczyste nabożeństwa. Zewnętrznym, symbolicznym znakiem świętowania będzie zaplanowane na godzinę 20.00 bicie dzwonów w kościołach.

„Ma to być manifestacja radości ze świętowania jubileuszu” – podkreślił ks. Maciej Szczepaniak.

Obchody 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce zostały zainaugurowane w grudniu ub. roku. Jubileusz przybycia pierwszego biskupa do Poznania odbywa się pod hasłem „Poznań. Chrystus i my”. Kulminacja obchodów zaplanowana jest na 22-24 czerwca. W ramach obchodów zaplanowano sympozja naukowe poświęcone historii biskupstwa poznańskiego oraz liczne wydarzenia artystyczne. 22 czerwca w Poznaniu wystąpi z tej okazji kwartet wokalny Il Divo.

We wrześniu w stolicy Wielkopolski obradować będzie sesja plenarna Rady Konferencji Episkopatów Europy. W październiku, także z okazji jubileuszu, odbędzie się dziękczynna pielgrzymka do Rzymu.

PAP/RIRM

drukuj