Poznań: Trwają uroczystości 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce

W Poznaniu zakończą się dziś główne uroczystości jubileuszu 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce. Obchodom towarzyszy hasło  „Poznań. Chrystus i my”. O godz. 13.00 w Poznańskiej katedrze będzie sprawowana Msza św. Po niej na Ostrowie Tumskim odbędzie się festyn rodzinny organizowany przez Caritas.

W sobotę w Poznaniu sprawowana była Eucharystia z udziałem przedstawicieli władz państwowych. Przewodniczył jej ks. kard. Dominik Duka, legat papieski i prymas Czech.

W trakcie Mszy św. członek misji papieskiej ks. prałat Bogdan Częsz odczytał specjalne przesłanie papieża Franciszka. Ojciec Święty przypomniał w nim m.in. o działalności pierwszego biskupa w Polsce – Jordana.

– Bardzo się natrudził ciesząc się niezwykłą przychylnością księcia Mieszka I, aby naród powierzony jego pasterskiej trosce z pogańskich obrządków do wiary chrześcijańskiej doprowadzić. Słuszną rzeczą jest, by był on wspominany przez tamtejszy Kościół lokalny wedle słów Pisma Świętego: pamiętajcie o waszych przełożonych, którzy głosili wam słowo Boże, wspominając koniec ich życia naśladujcie ich wiarę – mówił kapłan.

List do uczestników uroczystości wystosował też premier Mateusz Morawiecki. W jego imieniu pismo odczytał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Szef rządu wskazał w swoim przesłaniu na znaczenie Kościoła poznańskiego [czytaj więcej]

W dziejach Kościoła poznańskiego jak w zwierciadle odbija się historia Polski, obfitująca w wydarzenia chwalebne, ale i dramatyczne. Niezmiennie jednak poznański Kościół był orędownikiem spraw polskich i praw Polaków. W czasie zaborów toczył nieustanną walkę o zachowanie naszej tożsamości. Tutejsze duchowieństwo brało udział w zrywach niepodległościowych i angażowało się w prace organiczne, uczestniczyło w procesie odradzania się Rzeczpospolitej. Zawsze, czy to w czasie wojny, czy pokoju, wolności czy ucisku, nasi rodacy mieli oparcie w sile duchowej i autorytecie Kościoła poznańskiego i jego wielkich przewodników, następców biskupa Jordana – napisał premier.

W homilii ks. kard. Dominik Duka wskazywał m.in. na znaczenie rodziny.

– Nie bylibyśmy na tym świecie, gdybyśmy nie mieli ojca – i tu jest dowód na to, dlaczego Kościół musi bronić godności kobiety i mężczyzny, dlaczego musi bronić godności i znaczenia rodziny. Dlatego, że bez rodziny nie ma ani rodu, ani narodu – nie ma życia. Nasz kontynent to jest wiara i życie – akcentował legat papieski.

Biskupstwo w Poznaniu ustanowiono w 968 roku, dwa lata po chrzcie Mieszka I. Obchody 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce zostały zainaugurowane w grudniu ubiegłego roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl