fot. flickr.com

Watykan: 14 października kanonizacja papieża Pawła VI i ks. abp. Romero

14 października w Watykanie odbędzie się kanonizacja papieża Pawła VI i męczennika z Salwadoru, ks. arcybiskupa Oscara Arnulfo Romero – ogłosił Ojciec św. Franciszek na dzisiejszym konsystorzu. Uroczystość będzie towarzyszyć synodowi biskupów na temat młodzieży.

Papież Paweł VI, który stał na czele Kościoła w latach 1963-1978 i dokończył obrady Soboru Watykańskiego II, zostanie kanonizowany kilka tygodni po 40. rocznicy śmierci i na dwa dni przed 40. rocznicą wyboru Jana Pawła II. Beatyfikacji Pawła VI w 2014 r. przewodniczył Franciszek.

Ks. abp Romero (1917-1980), obrońca praw człowieka i ubogich, został zamordowany w czasie odprawiania Mszy św. w kaplicy w Salwadorze przez szwadron śmierci dzień po tym, gdy wezwał wojsko, aby zaprzestało strzelania do przeciwników politycznych.

Błogosławionym został w 2015 roku, a jego proces kanoniczny odblokowano z inicjatywy papieża Franciszka. Proces beatyfikacyjny abp. Romero rozpoczął się w 1994 r., ale napotkał liczne trudności i opóźnienia, które interpretowano wręcz jako sprzeciw Watykanu wobec teologii wyzwolenia, z którą hierarcha był utożsamiany. Ks. arcybiskup został błogosławionym w 2015 roku.

Przedstawiciele Kościoła i wierni w Salwadorze mieli nadzieję, że kanonizacja Romero odbędzie się w ich kraju i że papież Franciszek przybędzie na tę uroczystość na przykład w drodze do Panamy na Światowe Dni Młodzieży w styczniu przyszłego roku.

14 października świętymi ogłoszeni zostaną także włoscy księża Francesco Spinelli (1853-1913) – opiekun ubogich i opuszczonych i Vincenzo Romano (1751- 1831) – kapłan potrzebujących, który niósł pomoc ludności okolic Neapolu po erupcji Wezuwiusza w 1794 r. Ponadto na ołtarze Papież wyniesie niemiecką zakonnicę Marię Katarzynę Kasper (1820-1898) – założycielkę zgromadzenia niosącego pomoc biednym i imigrantom oraz zakonnicę z Hiszpanii Nazarię Ignazię March Mesę (1889-1943), która pracowała między innymi w Argentynie, opiekując się biednymi i młodzieżą.

PAP/RIRM

drukuj