Papież kanonizował o. S. Papczyńskiego i M. Hesselblad

Papież Franciszek kanonizował w niedzielę ojca Stanisława Papczyńskiego (1631-1701), założyciela zgromadzenia marianów, pierwszego polskiego zakonu męskiego, oraz szwedzką brygidkę Marię Elżbietę Hesselblad (1870-1957).

Na Mszę św. przybył prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Przed Eucharystią Papież przywitał się z parą prezydencką.

W homilii Papież powiedział, że centralnym wydarzeniem wiary jest zwycięstwo Boga nad cierpieniem i nad śmiercią.

„Jest to Ewangelia nadziei, która wypływa z Misterium paschalnego Chrystusa, która promieniuje z Jego oblicza objawiającego Boga Ojca pocieszyciela strapionych” – mówił Ojciec św. Franciszek.

Franciszek podkreślił, że „w męce Chrystusa zawarta jest odpowiedź Boga na pełen trwogi, a niekiedy oburzenia krzyk, jaki budzi w nas doświadczenie cierpienia i śmierci”.

„Chodzi o to, by nie uciekać od krzyża, ale trwać tam, podobnie jak to uczyniła Panna Maryja, która cierpiąc wraz z Jezusem, otrzymała łaskę nadziei wbrew wszelkiej nadziei” – tłumaczył Papież.

Przywołując postaci dwojga nowych świętych, papież mówił: „Było to również doświadczenie Stanisława od Jezusa i Maryi oraz Marii Elżbiety Hesselblad”, którzy „pozostawali ściśle zjednoczeni z męką Jezusa, i w nich przejawiła się moc Jego zmartwychwstania”.

„Kościół ukazuje nam dzisiaj dwoje swoich dzieci, będących przykładnymi świadkami tej tajemnicy zmartwychwstania. Obydwoje, posługując się słowami Psalmisty, mogą śpiewać na wieki: ,Zamieniłeś w taniec mój żałobny lament. Boże mój i Panie, będę Cię sławił na wieki” – powiedział Papież.

Ojciec Stanisław Papczyński był opiekunem biednych, chorych i umierających. Uważany jest za jedną z najwybitniejszych postaci XVII-wiecznej Polski; był myślicielem, głosicielem sprawiedliwości społecznej, teologiem, autorem popularnych książek. Beatyfikowany został w 2007 roku, za pontyfikatu Benedykta XVI.

Siostra Hesselblad to szwedzka brygidka, urodzona w rodzinie luterańskiej. Gdy przeszła na katolicyzm, udała się do Rzymu, gdzie założyła nowe odgałęzienie zakonu brygidek, Zakon Najświętszego Zbawiciela Świętej Brygidy.

W czasie II wojny światowej uratowała 12-osobową żydowską rodzinę, udzielając jej schronienia w klasztorze brygidek w Rzymie. Dzięki temu rodzina ta nie została wywieziona do Auschwitz. W 2000 roku papież Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną. Cztery lata później zakonnica otrzymała pośmiertnie tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za pomoc Żydom.

W 2015 r. klasztor sióstr brygidek przy Piazza Farnese w Rzymie został nazwany „Domem Życia”, bo tam ratowano życie ludzi. „Dom Życia” to inicjatywa Fundacji imienia Raoula Wallenberga z Buenos Aires, której jednym z pierwszych członków był kardynał Jorge Bergoglio.

Portrety obu świętych odsłonięto na fasadzie bazyliki po odczytaniu przez papieża formuły kanonizacyjnej.

Na Mszę św. przybyła siedmioosobowa delegacja polskich biskupów, wśród nich: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz, ks. bp ełcki Jerzy Mazur, ks. bp siedlecki Kazimierz Gurda, ks. bp tarnowski Andrzej Jeż, ks. bp pomocniczy diecezji warszawskiej Piotr Jarecki.

Przyjechała delegacja księży marianów, których zgromadzenie, pierwszy polski zakon męski, założył o. Papczyński w drugiej połowie XVII wieku.

Wśród tysięcy wiernych obecnych na placu Świętego Piotra były także liczne pielgrzymki z Polski, w tym z rodzinnych stron o. Papczyńskiego, czyli z Podegrodzia koło Nowego Sącza, a także z Góry Kalwarii, gdzie działał i został pochowany.

W związku z kanonizacją siostry Hesselblad w Mszy św. uczestniczyły delegacja rządu Szwecji oraz ekumeniczna i brygidki.

Na zakończenie, przed modlitwą Anioł Pański, Papież pozdrowił oficjalne delegację z Polski na czele z prezydentem, a także delegację szwedzką.

„Niech Bóg, za wstawiennictwem dwojga nowych świętych, pobłogosławi wasze narody” – powiedział Franciszek.

Spotkanie zakończyła papieska modlitwa do Matki Bożej: „Niech prowadzi nas zawsze po drodze świętości i wspiera nas w budowie dzień po dniu sprawiedliwości i pokoju”.

W wypowiedzi dla PAP ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, podkreślił, że „ojciec Papczyński razem z siostrą Hesselblad stanową swoisty dyptyk, jak dwa skrzydła jednego ołtarza; łączy ich postawa miłosierdzia”.

Przewodniczący KEP dodał, że ojciec Papczyński był znany z praktykowania uczynków miłosierdzia wobec duszy, czego przykładem są liczne rekolekcje i posługa spowiednika.

„Siostra Hesselblad zaś jest osobą wcielającą w życie uczynki miłosierdzia co do ciała, czego przykładem jest ratowanie życia rodzinom żydowskim” – podkreślił ks. abp Stanisław Gądecki.

Przed kanonizacją na papieskim profilu na Twitterze zamieszczono następujące słowa Franciszka: „Święci nie są nadludźmi, ani też nie urodzili się doskonali. Gdy poznali miłość Boga, poszli za Nim w służbie innym”.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl