fot. twitter.com/MON_GOV_PL

Watykan: Delegacja władz RP na Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II

W przypadającą dziś 99. rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II odprawiona została Msza św. przy jego grobie w bazylice watykańskiej. Uczestniczyła w niej delegacja polskich władz, przybyła do Włoch na obchody 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

Na Mszy św. w kaplicy świętego Sebastiana w bazylice obecni byli ministrowie: rodziny, pracy i polityki społecznej – Elżbieta Rafalska, obrony narodowej – Mariusz Błaszczak oraz spraw wewnętrznych i administracji – Joachim Brudziński.

Mszę odprawił ksiądz arcybiskup Jan Romeo Pawłowski, delegat do spraw nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. W kazaniu ks. abp Pawłowski nawiązał do dwóch rocznic – 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino i 99. rocznicy urodzin papieża Polaka. Jan Paweł II „Polsce służył, wypalał się i poległ w tej służbie” – mówił kapłan.

Wyraził uznanie dla polskich ministrów, którzy w drodze na Monte Cassino przyszli modlić się przy grobie Papieża. Polscy żołnierze „tworzyli Polskę, tworzyli Europę” – zauważył. Teraz – jak podkreślił ksiądz arcybiskup – „my, Polacy, podzieliliśmy się, może zapomnieliśmy słów >>Bóg, honor, ojczyzna<<„. Wskazał, że we wszystkich środowiskach politycznych trzeba przypominać o honorze.

Ks. abp Jan Romeo Pawłowski zaznaczył, że pod Monte Cassino polscy żołnierze walczyli ponad wszelkimi podziałami.

„Ne można drwić z tych, którzy dumni są z bycia Polakami” – powiedział.

„Niech Polska powie >dosyć, nie kłóćmy się<<” – apelował do ministrów jako reprezentantów kraju.

Zauważył, że „wystarczy zrobić pierwszy krok, wyciągnąć rękę do zgody”.

„Żeby nie było za późno” – ostrzegł.

Wezwał, by „z ziemi włoskiej” popłynęło przesłanie pojednania.

Przy grobie polskiego Papieża złożono kwiaty.

W popołudniowych uroczystościach na Monte Cassino udział wezmą prezydenci Polski Andrzej Duda i Włoch Sergio Mattarella.

PAP/RIRM

drukuj