fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców: podatek od sklepów wielkopowierzchniowych jak najszybciej powinien wejść w życie

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz uważa, że podatek od sklepów wielkopowierzchniowych powinien obowiązywać jak najszybciej.

Unijny sąd stanął po stronie Polski ws. poboru podatku od sprzedaży detalicznej. Zdaniem sądu urzędnicy w Brukseli popełnili błąd, uznając daninę za niedozwoloną pomoc publiczną. Komisja Europejska może jeszcze odwołać się od aspektów formalnych wyroku, ale nie od jego treści.

Rząd chciał wprowadzić takie rozwiązanie w celu ochrony rodzimych przedsiębiorców. Trzy lata temu mieli oni udział w rynku handlu na poziomie 50 proc. Dziś to już tylko 25 procent. Resztę przejęły wielkie sklepy – zauważa Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Ta wiadomość, że są szanse, iż podatek zacznie działać, jest dobrą wiadomością dla małych i średnich sklepów. To rzeczywiście może zatrzymać ten pochód hiper i super marketów, no i być może uda się utrzymać chociaż te proporcie, które są dzisiaj, bo odzyskać rynku już się nie uda, między innymi przez to, że przez 3 lata musieliśmy czekać na tę decyzję – mówi Adam Abramowicz.

Podatek od sprzedaży detalicznej miał obowiązywać od września 2016 r. Komisja Europejska wszczęła jednak postępowanie o naruszenie prawa unijnego przez Polskę. Rząd musiał zawiesić jego pobór. Jednocześnie polskie władze złożyły skargę na decyzję Komisji Europejskiej.

RIRM

drukuj