fot. twitter.com/RzecznikArchLub

Rada Biskupów Diecezjalnych obraduje na Jasnej Górze

Duszpasterstwo młodzieży, szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach i przygotowanie kapłanów – to główne tematy spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych, która w sobotę zgromadziła się na Jasnej Górze – tradycyjnie przed uroczystością Matki Bożej Jasnogórskiej.

„Jasna Góra to szczególne miejsce, żeby obradować nad kierunkami duszpasterskimi Kościoła w Polsce w najbliższym czasie” – powiedział podczas konferencji prasowej rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Stan przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w styczniu w Panamie, przedstawi podczas zebrania Rady ks. bp Marek Solarczyk – przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Rzecznik KEP podkreślił, że do Panamy pojedzie wielu młodych Europejczyków, w tym 3,5 tys. z Polski, najwięcej z archidiecezji krakowskiej. Ks. Rytel-Andrianik zaznaczył, że spotkaniem w Panamie „będzie także żyła” młodzież w całej Polsce. Odbędzie się wtedy wiele inicjatyw modlitewnych w całym kraju – czuwania, zgromadzenia, także na Jasnej Górze.

Podobnie będzie podczas poświęconego młodzieży XV Zgromadzenia Synodu Biskupów, które odbędzie się od 3 do 28 października w Rzymie.

„Ten synod jest nie tylko o młodzieży – on jest o wierze i rozeznawaniu powołania. Dlatego różne wspólnoty powołaniowe i zakonne w różnych kościołach będą spotykały się każdego dnia trwania synodu” – powiedział rzecznik KEP, zachęcając do modlitwy w intencji synodu.

Księża biskupi będą też w sobotę rozmawiać na temat szczytu klimatycznego COP24, który odbędzie się w grudniu w Katowicach. Na ten temat będzie mówić m.in. metropolita katowicki ks. abp Wiktor Skworc. Rzecznik Episkopatu przypomniał o encyklice Franciszka „Laudato si”, w której Papież mówił o ekologii i konieczności dbania o środowisko.

„To jest bardzo bliskie Kościołowi – o tym mówił Jan Paweł II, papież Benedykt, teraz mówi Franciszek” – podkreślił.

Kolejnym tematem spotkania biskupów diecezjalnych jest kapłaństwo. Na podstawie wytycznych Stolicy Apostolskiej biskupi przygotowują specjalny program, dotyczący duszpasterstwa w seminariach i przygotowania kapłanów.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik powiedział, że podczas sesji Rady będzie też mowa o spotkaniu wszystkich przewodniczących episkopatów z Europy, które odbędzie się we wrześniu w Poznaniu. Będą oni rozmawiali o solidarności i wolontariacie.

„To właśnie z Polski wyszła solidarność, które skruszyła mury komunizmu. Wolontariat jest dla nas też wyzwaniem” – powiedział rzecznik KEP. Jak dodał, spotkanie w Poznaniu będzie okazją do uczczenia 1050. rocznicy powstania pierwszej diecezji w Polsce – diecezji poznańskiej – oraz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po zakończeniu obrad Rady ma zostać wydany specjalny komunikat.

Rada Biskupów Diecezjalnych spotyka się w Częstochowie tradycyjnie w przeddzień uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej – jednego z najważniejszych wydarzeń w sanktuarium, przed którym do Częstochowy przybywa ok. 80 pieszych pielgrzymek. Przez dwa dni 24 i 25 sierpnia, na Jasną Górę dociera ok. 30 tys. osób.

Rzecznik Jasnej Góry o. Sebastian Matecki OSPPE powiedział dziennikarzom, że tegoroczne święto jest obchodzone także w kontekście stulecia odzyskania niepodległości.

„+Tu zawsze byliśmy wolni+ – powtarzamy w tym roku te słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, które tu wypowiedział, bo rzeczywiście uświadamiamy sobie, jak wielką rolę w tej wolności odgrywała i odgrywała przez cały czas Matka Boża, a przez nią Jasna Góra jako stolica duchowa, formująca naszą duchowość, nasze serca i nasze postawy” – dodał.

Wieczorem biskupi będą uczestniczyć w Apelu Jasnogórskim. W niedzielę przed południem wezmą udział we Mszy św. na jasnogórskim szczycie, której będzie przewodniczył prymas Polski ks. abp Wojciech Polak.

Rada Biskupów Diecezjalnych została ustanowiona w statucie Konferencji Episkopatu Polski, zatwierdzonym w październiku 2009 r. Do jej kompetencji należy ocena, badanie i podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących ogólnych kierunków duszpasterskich i administracji diecezji. Radę Biskupów Diecezjalnych zwołuje przewodniczący KEP przynajmniej raz w roku. W jej obradach bierze udział 44 biskupów diecezjalnych oraz sekretarz generalny KEP.

PAP/RIRM

drukuj