fot. Tomasz Strąg

Wyruszyła 42. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

„Musicie być mocni” – pod takim hasłem w niedzielę rano sprzed kościoła farnego w Rzeszowie wyruszyła 42. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Bierze w niej udział 1,4 tys. pątników. Do celu dojdą 13 sierpnia przed południem, czyli po 10 dniach wędrówki.

Rzeszowska pielgrzymka, którą tradycyjnie rozpoczęła poranna Msza św. z udziałem pątników oraz osób odprowadzających, ma do pokonania ok. 300 kilometrów – po ok. 30 km dziennie. Pielgrzymi idą na Jasną Górę w 13 grupach, noszących imiona świętych i błogosławionych.

Jak poinformował PAP dyr. rzeszowskiej pielgrzymki ks. Witold Wójcik, hasło przewodnie jest nawiązaniem do słów Ojca Świętego Jana Pawła II, które wypowiedział w czasie homilii w Krakowie, podczas 1. pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku, której 40 rocznica przypada w tym roku.

„W drodze będziemy wspominać pierwszą, słynną pielgrzymkę Jana Pawła II do ojczyzny i, w czasie nabożeństw nowenny, rozważać teksty jego homilii, przemówień. Zaś podczas konferencji i katechez będziemy nawiązywać do Panamy i do nauczania papieża Franciszka w czasie Światowych Dni Młodzieży” – wyjaśnił ks. Wójcik.

Dodał, że w czasie wędrówki rozważane będą także postaci „kapłanów niezłomnych, którzy zapisali się w historii naszej ojczyzny”.

Ponadto pielgrzymka wędruje w ogólnej intencji niesienia pomocy Kościołowi, Ojcu Świętemu i ojczyźnie. Oprócz tych intencji każdy z pielgrzymów niesie ze sobą też prywatną. Najczęściej jest to prośba o zdrowie dla bliskich, wiarę i pracę.

Pielgrzymi z Rzeszowa idą na Jasną Górę w 13 grupach, noszących imiona świętych i błogosławionych, działających przy różnych parafiach diecezji. Jest też 14. grupa duchowego pielgrzymowania na Jasną Górę pod patronatem bł. ks. Jana Balickiego. Tworzą ją osoby, które na skutek np. choroby czy innych przeszkód nie mogą fizycznie wziąć udziału w wędrówce. Każdego wieczoru w parafiach i we wszystkich szpitalach na terenie diecezji rzeszowskiej będą, za pośrednictwem lokalnego radia Via, łączyć się we wspólnej modlitwie różańca, nowenny do Matki Boskiej Częstochowskiej i Apelu Jasnogórskiego.

Zdecydowaną większość rzeszowskiej pielgrzymki stanowią ludzie młodzi. Wśród pątników jest ks. Władysław Jagustyn, ojciec duchowy pielgrzymki, który z rzeszowską pielgrzymką wędruje po raz 42., czyli od początku jej powstania.

Na trasie o bezpieczeństwo i zdrowie wędrujących zadba służba porządkowa oraz pielęgniarki i lekarze. Opiekę duchową zapewni ponad 50 księży, w tym biskup pomocniczy ks. Edward Białogłowski, także weteran rzeszowskiej pielgrzymki. Wśród pielgrzymów są też siostry zakonne i klerycy.

Scenariusz corocznych pielgrzymek jest podobny: w trasie pątnicy każdego dnia będą uczestniczyć w Mszach św., słuchać konferencji, modlić się, w tym odmawiać różaniec, drogę krzyżową, koronkę do Bożego miłosierdzia, oraz śpiewać.

Trzeciego dnia wędrówki w miejscowości Jamy Wielkie odbędzie się tradycyjne nabożeństwo za ojczyznę, a w przeddzień wejścia na Jasną Górę, podczas nabożeństwa pojednania, tzw. przeprośki, pątnicy będą się wzajemnie przepraszać.

Rzeszowska pielgrzymka na trasie korzysta z gościnności mieszkańców mijanych wsi, którzy w porze obiadu i wieczorami częstują pątników posiłkiem. Pielgrzymi nocują w prywatnych domach, szkołach i remizach strażackich, a także – gdy jest taka możliwość – w stodołach. Organizatorzy natomiast zapewniają codziennie chleb i herbatę.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl