Jasna Góra: uroczystości NMP Królowej Polski

Na Jasnej Górze w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polskiej księża biskupi dokonają dziś Aktu Zawierzenia Polaków w kraju i zagranicą Matce Bożej. Uroczystości wpisują się w jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski. O godz. 11.00 sprawowana będzie uroczysta Msza św. Transmisję przeprowadzi TV Trwam.

Eucharystii przewodniczył będzie i homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki.

Rzecznik KEP-u ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik mówi, że dzisiejsze zawierzenie to kolejny ważny moment tegorocznego jubileuszu.

– Jasna Góra jest duchową stolicą naszego narodu. To jest to miejsce, w którym przed 50 laty pod przewodnictwem legata papieskiego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego był świętowany jubileusz 1000-lecia chrztu Polski. 50 lat temu Ojciec św. Paweł VI nie mógł przybyć na uroczystości na Jasną Górę. Po 50 latach papież Franciszek przybywa – jest to możliwe, i razem z nami będzie świętował jubileusz Chrztu Polski na Jasnej Górze. Ale już teraz 3 maja będzie uroczysty akt milenijnego oddania Matce Bożej, dlatego tegoroczne obchody i uroczystości NMP Królowej Polski z udziałem Episkopatu, będą związane z tym aktem sprzed 50 lat – tłumaczy ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

3 maja 1966 r. na Jasnej Górze Prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński wraz z Episkopatem dokonał Aktu Zawierzenia. Od tego czasu, każdego roku 3 maja na Jasnej Górze akt jest uroczyście ponawiany. Stolica Apostolska przyrównała Akt Zawierzenia do największego w dziejach naszego Narodu: chrztu Mieszka, który dał początek chrześcijaństwu Polski.

RIRM

drukuj