225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Obchodzimy dziś Święto Narodowe 3 maja, ustanowione na pamiątkę uchwalenia polskiej ustawy zasadniczej z 1791 roku – pierwszej nowoczesnej konstytucji w Europie, a drugiej na świecie.

Konstytucja 3 maja jest przykładem nowożytnej myśli prawniczej – zwraca uwagę prok. Stanisław Piotrowicz, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

– Można powiedzieć, że została przyjęta w obliczu wielkich kontrowersji parlamentarnych. Za konstytucją opowiedziała się znaczna część patriotycznie nastawionego parlamentu. I udało się to przedsięwzięcie. Dziś wspominamy je jako wielkie patriotyczne wydarzenie, z którego możemy być dumni – zaznacza Stanisław Piotrowicz.

Główne państwowe uroczystości rocznicowe będą odbywały się w Warszawie na placu Zamkowym. Rozpocznie je Msza św. w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej p.w. męczeństwa św. Jana Chrzciciela. W Eucharystii, o godz. 9.30, będą uczestniczyli prezydent Polski Andrzej Duda, władze państwowe i przedstawiciele wojska. Przewodniczył jej będzie ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Po godzinie 11.00, podczas uroczystości  na Zamku Królewskim, prezydent Duda wręczy odznaczenia państwowe i wygłosi przemówienie. Dalszy ciąg obchodów rozpocznie się w południe na Placu Zamkowym, gdzie zaprezentuje się Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego i po raz kolejny głos zabierze głowa państwa. Prezydent weźmie też udział w imprezie plenerowej „Vivat Maj trzeci Maj” po godz. 18.00.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj