[TYLKO U NAS] Premier M. Morawiecki: Mimo braku zasobów z prywatyzacji, nasz przyrost długu będzie najniższy w historii III RP

Nie mając tych zasobów z prywatyzacji, z których przez poprzednie 20-25 lat poprzednie rządy niestety bardzo aktywnie korzystały, i tak nasz przyrost długu będzie najniższy w historii III RP. […] To jest wielki sukces – powiedział w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam premier Mateusz Morawiecki. Odniósł się w ten sposób do obecnej sytuacji finansowej Polski.

Dług publiczny wzrośnie tylko minimalnie, lub będzie wynosił w okolicach zera – podkreślił Mateusz Morawiecki.

– Jest wysoce prawdopodobne, że będziemy mieli rekordowy rok z punktu widzenia przyrostu długu, ale od strony pozytywnej. […] Ten dług albo przyrośnie albo w minimalnym stopniu, albo będzie wręcz oscylował wokół zera, podczas gdy przez poprzednie 20 lat, nawet w latach dobrej koniunktury przed kilkunastoma laty, ten dług zawsze przyrastał – przypomniał gość „Rozmów niedokończonych”.

Prezes Rady Ministrów zauważył, że w latach 90-tych w Polsce nastąpiło swego rodzaju wywłaszczenie.

– Polska miała jakąś własność, gdy wychodziliśmy po 1989 roku z tej smutnej, smętnej i totalitarnej epoki PRL-u. […] Jakaś własność wtedy była w rękach Polaków w rozumieniu społeczeństwa. W latach 90-tych nastąpiło coś w rodzaju wywłaszczenia – akcentował.

Istotnym zadaniem dla rządu w dalszej części kadencji będzie kontynuowanie uszczelniania systemu podatkowego – wskazał Mateusz Morawiecki.

– Niezwykle ważne będzie to, żeby kontynuować program uszczelniania. Tam mamy znakomitych ministrów: pana ministra Banasia, pana ministra Gruzę, panią minister Czerwińską i innych ministrów […], którzy bardzo się starają o uszczelnienie systemu podatkowego. Dzięki temu mamy te kilkadziesiąt miliardów złotych więcej, które możemy przeznaczyć na cele społeczne – tłumaczył premier.

RIRM

drukuj