PAP/Paweł Supernak

Premier M. Morawiecki: Jan Olszewski był wierny tradycyjnej powinności polskiego polityka

Jan Olszewski jako szef rządu był wierny tradycyjnej powinności polskiego polityka; choć odszedł, jego słowa i czyny są wśród nas, z nich wybudował najtrwalszy pomnik, dlatego jesteśmy mu winni wdzięczną pamięć i najwyższy szacunek – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

https://twitter.com/PremierRP/status/1096389389733822464

7 lutego 2019 r. odszedł od nas Jan Olszewski, człowiek odważny, patriota, wybitny polityk. Jeden z ojców nowoczesnej polskiej niepodległości po 1989 r.” – mówi Mateusz Morawiecki na filmie zamieszczonym na twitterowym koncie KPRM.

Jak dodał, Jan Olszewski całym życiem dał świadectwo męstwa, najpierw w czasie okupacji, gdy służył w Szarych Szeregach, jako uczestnik Powstania Warszawskiego a następnie jako działacz opozycji antykomunistycznej, gdy wielokrotnie stawał w obronie represjonowanych.

„Jako adwokat bronił ludzi przed opresyjną i niesprawiedliwą machiną komunistycznego ustroju. Wspierał maltretowanych robotników, pomagał represjonowanym opozycjonistom” – powiedział premier.

„Wśród osób, którym dopomógł, był także mój ojciec Kornel Morawiecki” – wskazał szef rządu.

Premier Morawiecki podkreślił też, że Jan Olszewski zajmuje zaszczytne miejsce w panteonie „Solidarności”.

„W 1991 r. został premierem pierwszego rządu wyłonionego w pełni wolnych wyborach do parlamentu. Nigdy nie wyrzekł się swoich ideałów, budował wolną i solidarną Polskę, w trudnym, przełomowym czasie na fundamencie prawdy i sprawiedliwości. Zapłacił wysoką cenę za próbę dokonania rzeczywistej dekomunizacji i lustracji, potrzebnych do oczyszczenia życia publicznego w postkomunistycznej Polsce” – powiedział premier.

Morawiecki stwierdził też, że Jan Olszewski pokazał, iż polityka wymaga wrażliwości.

„Tylko tak można zbudować wspólnotę, której częścią może poczuć się każdy obywatel. Jako szef rządu, wierny był tradycyjnej powinności polskiego polityka: służbie narodowi, obywatelom i niepodległości państwa polskiego” – wyliczał Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił ponadto, że „odwaga i wrażliwość Jana Olszewskiego poprowadziła nas ku przyszłości”.

„To rząd Jana Olszewskiego, wspierany m.in. przez Porozumienie Centrum, środowisko polityczne Jarosława Kaczyńskiego oraz śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, skierował Polskę na tory, które doprowadziły nasz kraj do NATO i Unii Europejskiej. Premier Olszewski wiedział, że tylko dzięki mocnemu zakotwiczeniu w strukturach świata zachodniego, Polska będzie mogła w pełni realizować suwerenność. Kolejne ekipy rządzące podtrzymały ten kierunek, który do dziś jest podstawą polskiej racji stanu” – mówił premier.

„Choć Jan Olszewski odszedł, jego słowa i czyny są wśród nas. To z nich wybudował najtrwalszy pomnik. Dlatego jesteśmy mu winni wdzięczną pamięć i najwyższy szacunek” – podsumował Mateusz Morawiecki.

Jan Olszewski zmarł 7 lutego w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

Żałoba narodowa po śmierci Jan Olszewskiego rozpoczęła się o północy w nocy z czwartku na piątek i potrwa do godz. 19.00 w sobotę. Natomiast uroczystości pogrzebowe b. premiera rozpoczęły się w piątek rano w KPRM. Główne uroczystości pogrzebowe zaplanowano na sobotę. O godz. 11.00 odbędzie się msza żałobna w archikatedrze św. Jana Chrzciciela; między godz. 13.00 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.

Następnie na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego, kondukt przemieści się na cmentarz wojskowy na Powązkach, gdzie zakończą się uroczystości.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl