Apel o budowę pomnika Armii Krajowej w Krakowie

Przy kamieniu węgielnym pomnika „Wstęga Pamięci” w Krakowie pikietowali zwolennicy budowy monumentu poświęconego Armii Krajowej. Budowę pomnika opóźnia rada miasta, która proponuje panel obywatelski.

77 lat temu – 14 lutego 1942 roku – gen. Władysław Sikorski powołał do życia Armię Krajową. Uczczenia pamięci bohaterów, którzy walczyli w jej szeregach, domagają się mieszkańcy Krakowa.

– Bardzo smutne, że w tę rocznicę musimy przypominać władzom Krakowa, że dawno już obiecały pomnik Armii Krajowej właśnie w tym miejscu, bardzo prestiżowym, między Wawelem a Skałką na Bulwarze Czerwieńskim – powiedział dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

– To miejsce jest najbardziej adekwatne do tego, właśnie przy Zamku Królewskim, w miejscu, gdzie są groby królów, naszych protoplastów. Tutaj powinien ten pomnik stanąć – podkreśliła Małgorzata Janiec z Komitetu Budowy Pomnika „Tym, którzy stawiali opór komunizmowi w latach 1944-1956”.

Sprawa pomnika Armii Krajowej w Krakowie ciągnie się już od kilku lat.

– Była uchwała rady miasta, że chcą zbudować i ją zatwierdzono. Był konkurs, projekt zwyciężył i na końcu żołnierze Armii Krajowej zgodzili się na to. Ci, którzy jeszcze zostali, to powiedzieli, że go chcą i chcą w tym miejscu – zaznaczył Krzysztof Bzdyl, przewodniczący Związku Konfederatów Polski Niepodległej z lat 1979-1989.

Urzędujący od lat w Krakowie prezydent Jacek Majchrowski od dawna przeciągał sprawę budowy pomnika, tłumacząc się brakiem funduszy.

– W momencie kiedy przyznał te pieniądze, którymi dysponuje prezydent miasta i rada miasta, to nowo wybrana rada miasta unieważniła wszystkie zgody, unieważniła budowę tego pomnika i odwołała się, że będzie panel obywatelski – dodał Krzysztof Bzdyl.

Chodzi o losowo wybraną grupę osób, która miałaby rozstrzygnąć o budowie pomnika.

– Mamy nadzieję, że nie dojdzie do żadnego panelu obywatelskiego, tylko że po prostu rada miasta powróci do swojej uchwały z 2010 roku, powtórzonej rok temu, i w tym miejscu stanie „Wstęga Pamięci” na 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego – powiedział dr Jerzy Bukowski.

Taką nadzieję mają także żyjący dziś żołnierze Armii Krajowej.

– My odchodzimy i trzeba, aby pamięć o nas została – zwrócił uwagę mjr Janusz Kamocki ps. Mamut, żołnierz Armii Krajowej.

Adam Kalita, krakowski radny PiS, zapowiedział, że to Rady Miasta trafi projekt ustawy, którego celem będzie zablokowanie panelu obywatelskiego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl