fot. jasnagora.com

Kombatanci podziemia niepodległościowego pielgrzymują na Jasną Górę

Kombatanci podziemia niepodległościowego udają się dziś na Jasną Górę. Pielgrzymkę rozpocznie uroczysta Msza św. o godzinie 11.00 sprawowana  w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył będzie ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Po Eucharystii odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Żołnierzy Niezłomnych. W planie jest też pokaz filmu „Wyklęty” oraz panel dyskusyjny z reżyserem Konradem Łęckim.

Paweł Szopa z fundacji Red is Bad podkreśla, że pielgrzymka ma szczególne znaczenie dla kombatantów.

– Jest to przede wszystkim uwieńczeniem ich wiary. Bo oni oprócz tego, że walczyli za wolną Polskę, mieli w sercu Boga. Bardzo często też wspominają o tym – szczególnie nasi podopieczni, z którymi rozmawiamy, kombatanci z różnych środowisk – że bardzo mocno, oprócz miłości do Ojczyzny, pomaga im też wiara w Boga. To jest bardzo ważne, że ta pielgrzymka odbyła się w tym szczególnym miejscu. Po drugie jest też bardzo ważna ta kwestia, że ci żołnierze dzięki temu czują się w pewnym sensie wyróżnieni i docenieni, w końcu, po latach. Widzą, że ktoś się nimi interesuje, ktoś ich zaprasza; że ku ich pamięci w końcu w Polsce odsłania się pomniki, tablice; że to wszystko w końcu idzie w bardzo dobrym kierunku – w takim, w jakim powinno iść już dawno – tłumaczy Paweł Szopa. 

Pomysłodawcą upamiętnienia Żołnierzy Niezłomnych na Jasnej Górze są: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Instytut Pamięci Narodowych oraz tygodnik „Niedziela”.

RIRM

drukuj