fot. twitter.com/ipngovpl

Dr J. Szarek: Żołnierze Wyklęci wierni słowom „nie jestem w obowiązku, żeby się poddawać”

Pomiędzy stwierdzeniami, żeby „zachować się, jak trzeba” i „nie jestem w obowiązku, żeby się poddawać” mieści się historia i przesłanie pokolenia Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych – mówił w niedzielę prezes IPN Jarosław Szarek podczas koncertu galowego V Festiwalu Wolnej i Niezawisłej „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym”.

Uczestnicy wieczornego koncertu w Filharmonii Krakowskiej poprzez powstanie uczcili pamięć zmarłego 7 lutego byłego premiera RP Jana Olszewskiego.

Prezes IPN Jarosław Szarek przypomniał, że Jan Olszewski – rocznik 1930 – wybrał inną drogę, po II wojnie światowej nie poszedł „do lasu”, jak jego szkolny przyjaciel Józef Łukaszewicz – żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, zamordowany w 1949 r. Dr Jarosław Szarek przypomniał słowa wypowiedziane przez Jana Olszewskiego przed śmiercią: „Nie jestem w obowiązku, żeby się poddawać” oraz przesłanie Danuty Siedzikówny „Inki”: „Zachowałam się jak trzeba”.

„W tych słowach, myślę, zawarło się przesłanie tego pokolenia: oni nigdy nie poddali się. I dlatego po latach zwyciężyliśmy” – powiedział dr Jarosław Szarek.

„Myślę, że pomiędzy tymi dwoma stwierdzeniami, żeby zachować się, jak trzeba i nie mieć obowiązku poddać się, mieści się historia Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych. I coś więcej – mieści się istota naszych dziejów, wierność podstawowym wartościom, tym wyśpiewywanym też na tej scenie. Andrzej Kołakowski śpiewał: przysięgaliśmy na orła, na krzyż, na dwie najświętsze barwy. To wszystko, co można powiedzieć o tym pokoleniu. To uniwersalne przesłanie, a my musimy pozostać mu wierni” – powiedział dr Jarosław Szarek.

Podczas koncertu medale Pro Patria za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość RP przyznawane przez szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka odebrało osiem osób.

Otrzymali je członkowie Zarządu Obszaru Południowego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w Krakowie: Jan Brud, Jerzy Wojciech Bukowski, Stanisław Dąbrowa-Kostka – porucznik AK, uczestnik akcji rozbicia więzienia w Jaśle w sierpniu 1943 r., Krystyna Jakimek –w PRL-u więzień polityczny, Jadwiga Martyna – córka kpt. Józefa Ostafina z II Zarządu WiN, Maria Michałek, Stanisława Rozwadowska i Marek Śliwa. W imieniu Stanisława Dąbrowy-Kostki medal odebrał wnuk Maciej Koszarski.

Niedzielny koncert „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym” w ramach V Festiwalu Wolnej i Niezawisłej zorganizowały w Filharmonii Krakowskiej: krakowski oddział IPN i Stowarzyszenie Passionart.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl