fot. PAP/Rafał Guz

Bieg ku czci Żołnierzy Niezłomnych w 365 miastach

Ponad 70 tys. biegaczy oddało w niedzielę hołd żołnierzom antykomunistycznego podziemia. 7. edycja biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych ,,Tropem Wilczym” odbyła się w 365 miastach w Polsce i poza jej granicami.

Biegowi patronowało w tym roku sześciu Żołnierzy Niezłomnych. Wśród nich byli m.in. Jerzy Stawski, Antoni Heda oraz Stanisława Rachwał. Narodowym Patronatem wydarzenie objął natomiast prezydent Andrzej Duda.

Największym zainteresowaniem cieszył się bieg o dystansie 1963 m. To nawiązanie do roku śmierci ostatniego Wyklętego – Józefa Franczaka ps. „Lalek”.

Dr Robert Derewenda mówił, że to najlepsza forma upamiętnienia.

– To chyba najlepszy sposób, aby rzeczywiście upamiętnić Żołnierzy Niezłomnych w sposób sportowy, aktywny. To byli ludzie, którzy swoim życiem świadczyli nie tylko o Polsce, ale również o duchu walki. To byli ludzie niezwykle wysportowani. Byli gotowi nie tylko walczyć za Ojczyznę, ale walczyć też w sposób fizyczny. Oni musieli się ukrywać. Jest to swojego rodzaju wyrzeczenie – taki bieg wymaga pewnego trudu, zwłaszcza podczas takiej pogody, kiedy jest mróz. Sam udział wymaga pewnego poświęcenia. Takie upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych to szczególnie forma kierowana do młodego, aktywnego pokolenia – podkreślił historyk.

Do uczestników biegu list skierował Prezydent RP. Andrzej Duda podkreślił w nim, że trudno o lepszą metaforę szlaku bojowego Żołnierzy Wyklętych i o lepszy sposób ich upamiętnienia, choć z pewnością jest to dystans nieporównywalnie krótszy i wysiłek nieporównywalnie mniejszy od tego, który oni musieli ponieść.

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych ,,Tropem Wilczym” jest organizowany od 2013 r. Pierwsza jego edycja odbyła się w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Zgromadził wówczas 50 osób.

RIRM

drukuj