fot. flickr.com

Warmińsko-mazurskie: nowe połączenie lotnicze

Na początku czerwca uruchomione zostaną loty z Szyman do Wrocławia – podała w poniedziałek linia lotnicza SprintAir. Będzie to trzecie połączenie realizowane przez tego przewoźnika z portu lotniczego Olsztyn-Mazury.

SprintAir zapowiedział, że loty z Szyman do stolicy Dolnego Śląska zostaną zainaugurowane 6 czerwca. Będą odbywać się dwa razy w tygodniu; w poniedziałki i piątki, co ma umożliwić pasażerom wyjazdy weekendowe i dłuższe pobyty. Jednocześnie firma zmieni w letnim rozkładzie częstotliwość dwu pozostałych lotów – samoloty do Berlina i Krakowa będą latały po dwa, a nie jak dotychczas trzy razy w tygodniu.

To na razie jedyny przewoźnik realizujący połączenia z czynnego od czterech miesięcy regionalnego portu lotniczego w Szymanach. Zgodnie z podpisanymi umowami następni przewoźnicy uruchomią w połowie czerwca: słoweńska linia lotnicza Adria – z Monachium, a węgierski Wizz Air – z Londynem (po trzy razy w tygodniu).

Prezes portu Olsztyn-Mazury Leszek Krawczyk powiedział, że jeszcze w tym miesiącu powinny zakończyć się negocjacje z kolejnymi przewoźnikami. Dodał, że w grę wchodzi uruchomienie połączeń m.in. do Skandynawii i Duesseldorfu, a prawdopodobnie także połączenia krajowego z Warszawą.

Dotychczas w Szymanach odprawiono ok. 4 tys. pasażerów. Według szacunków władz portu, do końca roku liczba pasażerów powinna zwiększyć się do 30 tys., a w przyszłym roku do 65 tys.

Regionalny port w Szymanach działa od 20 stycznia. Jedynym udziałowcem spółki zarządzającej lotniskiem jest samorząd województwa. Rozbudowa dawnego powojskowego lotniska kosztowała ponad 204 mln zł i w 76 proc. została sfinansowana z unijnych pieniędzy. Wybudowano terminal, wydłużono do 2,5 km drogę startową i wzmocniono jej nośność, powstały też m.in. parkingi i trasa łącząca lotnisko z drogę wojewódzką nr 57.

PAP/RIRM

drukuj