fot. gddkia.gov.pl

GDDKiA zerwała umowę z włoską firmą, która miała zbudować obwodnicę Częstochowy w ciągu autostrady A1

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odstąpiła od umowy z winy wykonawcy z firmą Salini. Firma ta miała zbudować obwodnicę Częstochowy w ciągu autostrady A1.

Wcześniej GDDKiA poinformowała, że odstąpiła także od umowy z Salini na odcinek trasy S3 w okolicach Polkowic.

Za niedokończenie budowy na A1 GDDKiA naliczyła tej firmie karę na około 44 mln zł, a w przypadku S3 kara wynosi 84,5 mln zł.

Odstąpiliśmy od umowy, gdyż pomimo wielokrotnych wezwań Salini nie realizowało prac – powiedział Jan Krynicki, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

– Byliśmy przygotowani na różne scenariusze, począwszy od takiego, gdzie wykonawca się zmobilizuje i będzie realizował pracę, poprzez płatności bezpośrednie przy płynności środków na inwestycji, aż do takiego, jak obecnie, gdzie podjęliśmy decyzję co do wypowiedzenia umowy. Obecnie przygotowujemy się do wyłonienia nowego wykonawcy, czyli do rozpoczęcia procedury wyłonienia nowego wykonawcy, który będzie mógł przyjść na plac budowy i zrealizować te prace pełnym frontem robót. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku będziemy mogli podpisać umowę i zaprosić nowego wykonawcę na plac budowy. Robimy wszystko, aby do tego doprowadzić. Czy będzie to przetarg w pełni nieograniczony czy inna forma – o tym będziemy mogli powiedzieć w momencie ogłoszenia rozpoczęcia wyłonienia nowego wykonawcy – wskazał Jan Krynicki.

Rzecznik GDDKiA podkreślił, że wszyscy podwykonawcy mają zapewnioną ochronę. Po to uruchamiamy gwarancje bankowe firmy Salini – dodał.

RIRM

drukuj