M. Morawiecki: Biura PAIH mają służyć polskim firmom w zwiększeniu eksportu

Biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu mają służyć polskim firmom w zwiększeniu eksportu – mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas gali wręczenia nagród PAIH dla wyróżniających się w 2018 r. aktywnością eksporterów i inwestorów zagranicznych.

„Nasze biura mają służyć polskim przedsiębiorcom, by mogły więcej eksportować za granicę” – powiedział premier.

Poinformował, że jeszcze gdy nie był premierem (był ministrem rozwoju i ministrem finansów – PAP) otrzymywał sygnały od przedsiębiorców, że muszą specjalnie utrzymywać filie swoich firm w Niemczech czy we Francji, by mieć dostęp do informacji i biur handlowych.

„Pomyślałem sobie, dobrze by było, żeby Polska miała dostęp do takich narzędzi, jak mają nasi zachodni sąsiedzi” – mówił Mateusz Morawiecki.

Wyjaśnił, że od zakończenia II wojny światowej mogli oni budować swoją potęgę przemysłową i eksportową. Według premiera, dzisiaj idziemy w ślady tych najlepszych.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że dziś już kilkanaście tysięcy firm może korzystać z biur handlowych. W ciągu piętnastu miesięcy utworzono 60 takich biur.

Zaznaczył, że poprzednikami biur handlowych były wydziały handlu i promocji PAIiIZ. Te placówki zamiast wspierać polski eksport, pomagały tamtejszym przedsiębiorcom w wywozie towarów do Polski.

„To była miara polskiej niedojrzałości” – ocenił premier.

„Nasze biura handlowe w niektórych egzotycznych miejscach za granicą, czy trudnych, jak Kanada czy Stany Zjednoczone, mają służyć przede wszystkim naszym przedsiębiorcom, po to, by oni eksportowali, bo na tym polega wzrost sił gospodarczych” – podkreślił szef rządu.

„W ubiegłym roku eksport wzrósł o 10 procent. To dobre osiągnięcie, ale myślę, że nie jest to koniec potencjału i mamy szansę, żeby eksport w kolejnych latach był jeszcze mocniejszą lokomotywą wzrostu gospodarczego” – powiedział Mateusz Morawiecki, gratulując firmom osiągnieć eksportowych.

Zauważył ponadto, że największe agencje ratingowe potwierdzają, podnosząc rating wiarygodności i ocenę sprawności naszych instytucji. iż Polska idzie w dobrym kierunku.

Laureatami nagród zostało 13 polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw, m.in. Toyota Motor Manufacturig Poland, którą Agencja uhonorowała za całokształt działalności w Polsce.

Nagrody przyznano w kategoriach: „Potencjał inwestycyjny” (zwycięzca EME Aero), „Wpływ na rynek zatrudnienia” (Wipasz), „Nowoczesne technologie” (TCL Corporate Research (Europe), „Nagroda za całokształt działalności w Polsce”, „Instytucja otoczenia biznesu” (Dolina Lotnicza). W kategorii „Ekspansja zagraniczna” nagrodzono 8 polskich firm, są to: Grupa Adamed, Astronika, Ceramika Paradyż, Cruz Group, Feerum, Grupa Pietrucha, LUG, Nuadu.

Jedną z polskich firm, do której powędrowały nagrody w kategorii „Ekspansja zagraniczna” była Grupa Pietrucha, której działalność eksportowa stanowi ponad połowę aktywności.

Statuetki odebrali również przedstawiciele Grupy Adamed, która w ubiegłym roku zrealizowała największą polską inwestycję w Wietnamie. PAIH doceniła też m.in. sukces potentata sektora kosmicznego – Astroniki. Firma wyposażyła bezzałogowy lądownik NASA w urządzenie pomiarowe. Z kolei Ceramika Paradyż „spektakularnie zwiększyła udział w rynku północnoamerykańskim”.

Nagrodę dla inwestycji o największym potencjale wręczono EME Areo. Projekt budowy centrum serwisowego silników lotniczych jest wspólnym przedsięwzięciem Lufthansy Technik oraz MTU Aero Engines. Docelowo zakład ma zatrudnić 800 osób i zrewolucjonizować oblicze polskiej Doliny Lotniczej.

Zwycięzcą w kategorii „Wpływ na rynek zatrudnienia” został Wipasz, producent drobiu eksportujący na rynek Europy Zachodniej, Azji oraz Afryki.

W kategorii „Nowoczesne technologie” nagrodę odebrała chińska TCL Corporate Research. Firma w Warszawie utworzy największe poza Chinami centrum badawczo-rozwojowe oparte na sztucznej inteligencji.

Nagrodę PAIH za całokształt działalności w Polsce otrzymała Toyota Motor Poland. Japoński koncern przez prawie dwie dekady zainwestował nad Wisłą 3 mld zł, zatrudniając 2 tys. osób. W ostatnim czasie firma zrealizowała inwestycję w przekładnie do napędów hybrydowych, w ramach której powstało jedyne centrum badawczo-rozwojowe przy zakładzie produkcyjnym w Europie.

W kategorii „Instytucja otoczenia biznesu” zwyciężyło Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego (tzw. Dolina Lotnicza) za „stworzenie w Polsce południowo-wschodniej rozpoznawalnego na całym świecie klastra związanego z branżą lotniczą”.

Gala poprzedza pierwsze w Polsce edukacyjne forum inwestycyjno-eksportowe PAIH EXPO 2018 – I Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą, które odbędzie się 25 października na PGE Narodowym.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl