Premier Morawiecki: Przywracamy uczciwość i powagę polskiego państwa

Koalicja PO-PSL, zamiast walczyć z mafiami VAT-owskimi, wolała podwyższać podatki wszystkim Polakom; my zwalczamy mafie gospodarcze i obniżamy podatki – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z poniedziałkowym „Super Expressem”. „Przywracamy uczciwość i powagę polskiego państwa” – dodał.

Szef rządu został zapytany o notatkę, którą „SE” opublikował na początku października. Dziennik napisał, że dotarł do pisma wysokich rangą urzędników resortu finansów z 4 marca 2015 r., z którego wynika, że ówczesny szef ministerstwa Mateusz Szczurek nie widział podstaw do przeprowadzenia zmian w prawie, które pozwoliłyby skuteczniej walczyć z wyłudzeniami VAT.

Mateusz Morawiecki powiedział, że gdy pełnił funkcję ministra finansów, widział „ponad setkę podobnych dokumentów” z czasów rządów PO-PSL.

„Wszystkie wysyłaliśmy do prokuratury, a sami wzięliśmy się ostro za uszczelnianie systemu podatkowego” – podkreślił szef rządu.

Jak zaznaczył, w pismach z lat 2008-2015 widać „rozpaczliwy krzyk uczciwych polskich przedsiębiorców z wielu branż: >>zróbcie coś z mafiami VAT-owskimi! Okradają nas! Okradają budżet państwa! Okradają polskie społeczeństwo!<<„.

W nawiązaniu do pisma, które zostało opisane w „SE”, szef rządu wskazał, że „pracownicy resortu finansów byli zaskoczeni brakiem reakcji ze strony czynnika politycznego”.

„>>Panie ministrze, proszę potwierdzić, że mamy się nie zajmować tym czy tym<< – pisali. To była patologia w czystej postaci” – ocenił szef rządu.

Jego zdaniem, koalicja PO-PSL, „zamiast walczyć z mafiami VAT-owskimi, wolała podwyższać podatki wszystkim Polakom, jak VAT w 2011 r.”.

„My zwalczamy mafie gospodarcze i obniżamy podatki, jak podatek od firm – z 19 najpierw do 15, a teraz do 9 proc., czy obniżony ZUS dla najmniejszych polskich przedsiębiorców. Taka różnica. Słowem, przywracamy uczciwość i powagę polskiego państwa” – dodał Mateusz Morawiecki.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl