fot.twitter.com/AdamBielan

A. Bielan: Rekonstrukcja rządu jest przewidziana po święcie Trzech Króli

Głębsza rekonstrukcja w ministerstwach rządu Mateusza Morawieckiego jest przewidziana na styczeń, po święcie Trzech Króli, które przypada 6 stycznia – poinformował dziś wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że szefem kancelarii premiera będzie Michał Dworczyk – dotąd wiceminister obrony, szefem gabinetu premiera Marek Suski – dotychczas m.in. wiceszef klubu parlamentarnego PiS, a rzeczniczką rządu – posłanka PiS Joanna Kopcińska.

Adam Bielan był pytany w radiowej Trójce, czy to „prognoza głębszych zmian”.

Pan premier Morawiecki chciał nieco szybciej zmienić swoje najbliższe otoczenie i tej >>małej rekonstrukcji<< chciał dokonać jeszcze przed świętami. Głębsza rekonstrukcja w resortach, w ministerstwach, jest przewidziana już na styczeń, po święcie Trzech Króli” – odparł wicemarszałek Senatu.

Dopytywany, którzy ministrowie zostaną wymienieni, wicemarszałek podkreślił, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Mateusza Morawieckiego, zmiana na pewno nastąpi w ministerstwie finansów i rozwoju.

Tu siłą rzeczy dojdzie do zmian personalnych, bo premier już zapowiedział, że po rekonstrukcji styczniowej nie będzie pełnił funkcji ministra” – oświadczył Adam Bielan.

Jego zdaniem, obecny rząd działa dobrze, ale – jak dodał – w każdym z nich można „oprawić pewne rzeczy”.

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego został powołany w ubiegłym tygodniu przez prezydenta Andrzeja Dudę, a jego skład jest identyczny ze składem gabinetu premier Beaty Szydło, która jest obecnie wicepremierem. Politycy PiS zapowiadali jednak, że w styczniu dojdzie do wymiany części ministrów.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński pytany we wtorek w TVP, czy dojdzie do rekonstrukcji rządu i kiedy możemy się jej spodziewać, odparł: „Jestem niemalże pewien, że to będzie na początku przyszłego roku”. W ocenie prezesa PiS, „zmiany będą dosyć głębokie”.

PAP/RIRM

drukuj