fot. flickr.com

Do użytku zostanie oddany nowy blok energetyczny w Elektrowni Kozienice

W Elektrowni Kozienice na Mazowszu zostanie oddany do użytku nowy blok energetyczny. Udział w uroczystości weźmie premier Mateusz Morawiecki.

W ostatnich dniach sukcesem zakończył się tam trzydziestodniowy ruch próbny nowego bloku 11 o mocy 1000 MW.

Zastosowano w nim najnowocześniejsze rozwiązania techniczne w zakresie kotła, turbiny oraz ochrony środowiska.

Nowy blok zwiększy moc wytwórczą Elektrowni Kozienice do poziomu 4000 MW, co pozwoli spółce Enea osiągnąć trzynastoprocentowy udział w rynku produkcji energii elektrycznej.

Ekspert ds. energetyki i redaktor naczelny branżowego portalu Biznes Alert Wojciech Jakóbik podkreślił, że inwestycja wpłynie na poprawę bezpieczeństwa energetycznego w Polsce.

– Polska ma mniej więcej tyle mocy wytwórczej, ile potrzebuje, by zrealizować zapotrzebowanie, czyli mamy mocy na styk. W 2015 roku pewne usterki sprawiły, że mieliśmy mniej mocy niż potrzebujemy, stąd te ograniczenia, które ostatni raz mieliśmy w czasach słusznie minionych. Dlatego potrzebujemy więcej mocy. Ten nowy blok jest wyższy technologicznie, mniej emisyjny, bardziej efektywny i teoretycznie bardziej konkurencyjny. Oprócz tego, że zapewni więcej mocy do tego, żebyśmy mogli nią dysponować, to teoretycznie będzie bliższy standardom klimatycznym, które są wyznaczone na poziomie unijnym, a zatem da bezpieczeństwo i większą elastyczność, jeśli chodzi o politykę klimatyczną – powiedział Wojciech Jakóbik.

Prace koncepcyjne nad projektem nowego bloku rozpoczęły się w 2008 roku, a cztery lata później podpisano kontrakt z wykonawcą projektu. Wartość całej inwestycji to ponad 6 miliardów złotych.

Nowy blok, dzięki wysokiej sprawności wytwarzania energii elektrycznej i dużej dyspozycyjności, będzie największą i najsprawniejszą jednostką w historii krajowej energetyki wytwórczą opalaną węglem kamiennym.

RIRM

drukuj