Elektrownia jądrowa w Polsce. Decyzja o lokalizacji za cztery lata

W 2019 roku ma zapaść decyzja dotycząca wyboru lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce. Spółka PGE EJ1 sp. z o.o., odpowiedzialna za jej budowę poinformowała, że podstawowy i alternatywne warianty lokalizacji elektrowni poda w 2017 roku.

Obecnie rozważane są trzy lokalizacje – „Choczewo”, „Lubiatowo-Kopalino” oraz „Żarnowiec”. Wszystkie położone są w północnej części województwa Pomorskiego.

Ostatecznym potwierdzeniem wyboru lokalizacji będą decyzje administracyjne, co prawdopodobnie nastąpi w 2019 roku – mówi Jacek Cichosz, prezes PGE.

Początkiem przejścia z tego etapu do kolejnego jest uzyskanie trzech istotnych decyzji, czyli decyzji środowiskowej dla określonej lokalizacji, decyzji lokalizacyjnej wydawanej przez wojewodę pomorskiego i decyzji zasadniczej wydawanej przez ministra gospodarki – wskazuje Jacek Cichosz.

Powoli kończy się pierwszy etap badań lokalizacyjnych i środowiskowych – zaznacza Maciej Stryjecki, dyrektor Biura Lokalizacji, Infrastruktury i Ochrony Środowiska PGE EJ 1 i dodaje, że w związku z tym trzeba zbadać cały szereg różnych elementów i uwarunkowań.

Te badania trwały już jakiś czas. Kończymy pierwszy etap, który pozwala nam zweryfikować wstępne założenia lokalizacyjne i wybrać lokalizacje, które będą przedmiotem pierwszej procedury administracyjnej, a więc uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – mówi Maciej Stryjecki.

Według badania, które przeprowadziło TNS Polska wśród mieszkańców Pomorza, inwestycję popiera 66 proc. pytanych mieszkańców gminy Krokowa, 71 proc. gminy Choczewo i 72 proc. gminy Gniewino. W Trójmieście natomiast zwolennikami budowy elektrowni jądrowej jest niecała połowa mieszkańców.

Andrzej Olękiewicz z TNS Polska twierdzi, że ludzie w zamian za budowę elektrowni na ich terenie, oczekują w zamian jakiejś korzyści.

Widać pewne zmęczenie. Ludzie oczekują teraz konkretnych informacji. Czekają na to, co konkretnie ich gmina na tym skorzysta. Wynik z ostatniego pomiaru, wskazuje, że to jest już taka ugruntowana świadomość, że gmina, gdzie powstanie ta inwestycja, powinna na tym skorzystać – twierdzi Andrzej Olękiewicz.

Najwcześniej za 3 lata miałby być wybrany partner strategiczny, technologia budowy reaktora i generalny wykonawca. Budowa ma się rozpocząć w 2020 r.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl