Po przerwie wakacyjnej posłowie zajmą się projektem ustawy o rynku mocy

Po wakacjach parlamentarnych posłowie rozpoczną pracę na rządowym projektem ustawy o rynku mocy. Regulacja wprowadzi w Polsce dwutowarowy rynek energii elektrycznej. Towarami będą energia i moc.

Według resortu energii, który przygotował projekt nowe rozwiązania mają skłonić wytwórców energii do budowy nowych źródeł. W uzasadnieniu podkreślono bowiem, że funkcjonujący w obecnej formie rynek nie zapewnia odpowiednich sygnałów cenowych do utrzymania w systemie energetycznym wymaganych zdolności wytwórczych.

O terminie prac nad projektem w rozmowie z Radiem Maryja poinformował poseł Marek Suski, przewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa.

Mamy jeszcze dwa projekty w komisji, które musimy dokończyć. Za tę ustawę weźmiemy się po wakacjach, ponieważ to jest skomplikowana materia, rozpoczęcie teraz nad nią pracy nie byłoby skuteczne. W ciągu jednego tygodnia, tak poważnej ustawy, nie da się przyjąć – zaznaczył poseł Marek Suski.

Zgodnie z projektem ustawy, która ma wejść w życie od początku przyszłego roku, w 2021 r. w Polsce będzie już funkcjonował rynek energii z płatnościami za moc. Konsumenci odczują opłatę mocową w swoich rachunkach od 2021 r. Jej wysokość będzie jednak zależna od wyników aukcji, w których wygrywać mają najtańsze oferty.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl