PAP/Radek Pietruszka

W Warszawie odbyło się spotkanie premierów Polski i Japonii

Premierzy Polski i Japonii rozmawiali w środę w Warszawie m.in. o kwestiach bezpieczeństwa i zagrożeniu ze strony Rosji. Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji podkreślił, że „rodzi się nowy porządek geopolityczny i państwa, które podobnie myślą o pokoju, muszą współpracować, tak jak Polska i Japonia”.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji powiedział, że Polska i Japonia dobrze rozumieją, jakim zagrożeniem jest rosyjski imperializm. Prezes Rady Ministrów podziękował też japońskiemu premierowi za wizytę w Kijowie oraz za wsparcie dla walczącej Ukrainy.

– Na naszych oczach rodzi się nowy porządek geopolityczny. Bezpieczeństwo Polski i Japonii stało się zjawiskiem, o którym trzeba mówić jednocześnie w odniesieniu do zagrożeń w Azji i Europie. Do niedawna wydawało się, że sprawy wyglądają inaczej. (…) Państwa, które podobnie myślą o pokoju, stabilności i wolności, muszą blisko ze sobą współpracować, tak jak Polska i Japonia. Serdecznie dziękuję za osobiste zaangażowanie premiera Fumio Kishidy w bliską współpracę z Polską – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu podkreślił też, że wizyta przywódcy Chin w Rosji napawa niepokojem. Wskazał, że oś Pekin-Moskwa jest niebezpieczna. Prezes Rady Ministrów dodał, że „niezwykle ważne jest, aby państwa globalnego Południa  również rozumiały agresywną rosyjską politykę”.

Z kolei premier Japonii poinformował, że jego kraj podjął decyzję o specjalnym traktowaniu Polski jako odbiorcy oficjalnej pomocy rozwojowej. Fumio Kishida relacjonował ponadto, że podczas rozmowy z Mateuszem Morawieckim potwierdzono dalsze wzmacnianie partnerstwa strategicznego między Polską a Japonią w wielu dziedzinach, w tym w zakresie bezpieczeństwa, gospodarki czy energetyki.

Japoński premier po spotkaniu z szefem polskiego rządu rozmawiał także z prezydentem Andrzejem Dudą.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl