fot. PAP/Leszek Szymański

Premier M. Morawiecki spotka się dziś ze Swiatłaną Cichanouską

Premier Mateusz Morawiecki spotka się dziś z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Głównym tematem rozmów będzie aktualna sytuacja i rozwój wydarzeń na Białorusi. Będzie to drugie spotkanie szefa rządu z liderką opozycji na Białorusi.

Liderka białoruskiej opozycji przybywa do Warszawy na zaproszenie Kolegium Europejskiego w Natolinie, gdzie weźmie udział w inauguracji roku akademickiego.

Na Białorusi od ponad dwóch miesięcy trwają protesty po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia, w których – według oficjalnych wyników – Aleksandr Łukaszenka zdobył ponad 80 proc. głosów.

Uczestnicy protestów nie uznają tych wyników i domagają się powtórnych wyborów. Prof. Mikołaj Iwanow, politolog, spodziewa się, że reżim Łukaszenki upadnie w przyszłym roku.

– Łukaszenka będzie (rządził – red.) do wiosny. Zimą jest trudno wychodzić na ulice, tym bardziej, że ludzi zalewają z armatek wodnych. Łukaszenka jeszcze wytrzyma, ale osłabiają go: pandemia, kryzys gospodarczy, załamanie gospodarcze. Rosja nie pomoże, bo sama ma potężne problemy. Wiosną będziemy świętować zwycięstwo nad Łukaszenką – mówi prof. Mikołaj Iwanow.

Kandydatka w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska wezwała dziś struktury siłowe, by do niedzieli przeszły na stronę narodu. Opozycjonistka obiecała funkcjonariuszom, że unikną lustracji.

RIRM

drukuj