fot. PAP/Leszek Szymański

Premier M. Morawiecki: TVP Wilno przyczyni się do dalszej poprawy relacji polsko-litewskich

Kanał TVP Wilno przyczyni się do tego, że relacje polsko-litewskie będą jeszcze lepsze, kultura polska na Litwie będzie kwitła, a wspólną walkę o interesy obu krajów wzmocni dobry polsko-litewski przekaz – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił we wtorek w Wilnie podczas uroczystej inauguracji TVP Wilno, że data inauguracji stacji jest symboliczna.

17 września 80 lat temu stało się coś bardzo tragicznego, Polska utraciła wtedy już ostatecznie swoją niepodległość po ataku niemieckim i potem sowieckim” – wskazał Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu dziękował premierowi Litwy Sauliusowi Skvernelisowi.

Mamy bardzo zbieżne interesy i podobne patrzenie z uwzględnieniem naszych wzajemnych wrażliwości” – podkreślił premier RP.

I dziękuję dlatego również, że, jak wiadomo, nasi sąsiedzi, a w szczególności jeden sąsiad (tj. Rosja – przyp. Red.) prowadzi czasami politykę dezinformacji i ten kanał TVP Wilno ma na celu również prostowanie, pokazywanie prawdy w jej różnych odsłonach, polskiej, litewskiej, ale właśnie prawdy” – mówił Mateusz Morawiecki.

Premier dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania TVP Wilno.

Chciałem bardzo serdecznie podziękować za to, że Polacy mieszkający na Litwie będą mieli wreszcie kanał TVP Wilno, będą mieli możliwość oglądania telewizji polskiej, po polsku i z perspektywą polską, polsko-litewską jednocześnie, bo przecież te perspektywy się nawzajem uzupełniają” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Premier dziękował szefowi KPRM Michałowi Dworczykowi „za jego wieloletnie wysiłki” oraz wyraził wdzięczność wobec wiceministra MSZ Szymona Szynkowskiego vel Sęka, który „jest na pewno dobrym duchem w relacjach polsko-litewskich i przyczynił się bardzo wyraźnie do tego, że ten kanał mógł powstać”. Mateusz Morawiecki skierował również podziękowania do ambasador RP na Litwie Urszuli Doroszewskiej oraz do władz telewizji polskiej, „bo to jest jasne, że bez nich ten kanał również by nie powstał”.

Wszystkim, którzy czekali na powstanie tego kanału, bardzo gorąco dziękuję za ich pracę, za ich wysiłki, za to, że wierzyli, że powstanie ten kanał telewizyjny tutaj, w Wilnie. I jestem przekonany, że on przyczyni się do tego, że relacje polsko-litewskie będą jeszcze lepsze, kultura polska na Litwie będzie kwitła, a wspólna walka o interesy Polski i Litwy, i w Brukseli, i w Waszyngtonie, i wszędzie indziej na świecie będzie wzmocniona dobrym polsko-litewskim przekazem” – zaznaczył premier Polski.

Jak informowało niedawno Centrum Informacji TVP, stacja TVP Wilno będzie nadawała na Wileńszczyźnie, w rejonach święciańskim, solecznickim i wileńskim. Głównym celem projektu jest przedstawienie życia Polaków na Litwie, promowanie pozytywnego wizerunku Polski i upowszechnianie języka polskiego.

W zrealizowanej w nowoczesnym, wirtualnym studiu produkcji, (zrealizowanej) przez młody zespół redakcyjny złożony z Polaków mieszkających na Litwie, znajdą się najważniejsze informacje z Polski i Litwy oraz bliskie i ważne dla grupy docelowej wiadomości lokalne. Dziennikarze zajmą się także sprawami kultury i historii Polski oraz tematami ważnymi dla wspierania integracji Polaków na Litwie” – czytamy na stronie internetowej Centrum Informacji TVP.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl