W Gdańsku zostanie dziś odsłonięty pomnik płk. Witolda Pileckiego

Na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostanie dziś odsłonięty pomnik płk. Witolda Pileckiego. Uroczystość, która rozpocznie się o godz. 17.00, wpisuje się w obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.  

W planie jest między innymi apel poległych, salwa honorowa i prezentacja aplikacji mobilnej, z którą będzie można zwiedzać wystawę główną muzeum.

Data odsłonięcia monumentu płk. Pileckiego nie jest przypadkowa – 17 września 1939 r. Sowieci napadli zbrojnie na Polskę. Jak powiedział rzecznik gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej Aleksander Masłowski, płk Witold Pilecki to symbol nieustraszonej walki z totalitaryzmami. Pomnik ma też symboliczną konstrukcję.

– Jest to figuralne przedstawienie Witolda Pileckiego w mundurze przedwojennego rotmistrza, oficera kawalerii, który idzie po krawędzi bryły, która swoją formą nawiązuje do kształtów architektonicznych Muzeum II Wojny Światowej. Idąc po tej krawędzi opowiada nam o tym, jak to jego życie przebiegało na krawędzi pomiędzy życiem a śmiercią, między niewolą a wolnością, na krawędzi między dwoma najeżdżającymi Polskę totalitaryzmami. Rotmistrz w symbolicznym geście, sam będąc w mundurze żołnierza Wojska Polskiego, odrzuca za siebie obozową czapkę. W ten sposób pokazany jest ten najbardziej przejmujący, znany epizod z życia rotmistrza, tzn. dobrowolny pobyt w obozie koncentracyjnym Auschwitz – wyjaśnił Aleksander Masłowski.

To właśnie w latach 1940-1943 jako dobrowolny więzień w KL Auschwitz, rtm. Witold Pilecki założył organizację podziemną oraz dokumentował dramat więzionych i bestialstwo niemieckich oprawców i opowiedział o nim światu.

Po wojnie, w zniewolonej przez Sowietów Polsce, rtm. Pilecki zaangażował się w działalność niepodległościową, za co został przez komunistów aresztowany, poddany brutalnemu śledztwu i skazany na śmierć. Wyrok wykonano strzałem w tył głowy 25 maja 1948 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl