fot. PAP/Darek Delmanowicz

Krasiczyn k. Przemyśla: zakończyła się międzynarodowa konferencja „Europa Karpat”

Karpaty powinny łączyć, nie dzielić. To powinna być marka – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. W Krasiczynie koło Przemyśla zakończyła się w niedzielę dwudniowa międzynarodowa konferencja „Europa Karpat”.

Jak wykorzystać szanse płynące z wyjątkowego położenia państw karpackich? – na ten temat dyskutowali uczestnicy międzynarodowej konferencji, której inicjatorem jest marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Obok wyjątkowej bioróżnorodności, wspólnej historii i kultury, państwa Karpat chcą czerpać ze wspólnych inwestycji infrastrukturalnych. Przykładem sukcesu współpracy państw regionu jest trasa Via Carpatia, która jest już w trakcie realizacji.

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński wskazał, że od 2011 roku trwają prace nad stworzeniem specjalnej strategii karpackiej, na wzór np. strategii alpejskiej – pomimo niechętnej postawy Komisji Europejskiej.

– Strategia makroregionalna jest takim najbardziej zaawansowanym instrumentem polityki regionalnej na poziomie unijnym, czyli chodzi nam o to, żeby również nasze działania miały platformę unijną – i to taką platformę formalną. Promujemy tę ideę już od prawie 10 lat, od 2011 roku, właśnie tutaj, rozmawiając na ten temat w Krasiczynie. To nie jest zadanie proste. Widzę, że generalnie Komisja Europejska, która jest odpowiedzialna za przygotowywanie, a później wdrażanie tych strategii, od samego początku była niechętna tym inicjatywom – podkreślił minister Jerzy Kwieciński.

Przedstawiciele państw karpackich zadeklarowali współpracę na rzecz pełnego wykorzystania walorów turystycznych regionu.

W spotkaniu wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy oraz eksperci z krajów Wyszehradu, Ukrainy oraz Rumunii. Gościem specjalnym drugiego dnia konferencji był Aldo Amati, ambasador Włoch.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj