fot. radio.rzeszow.pl

Rzeszów: obchody 38. rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich

W Rzeszowie odbyły się obchody 38. rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich. Uroczystości objął patronatem marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Porozumienia rzeszowsko-ustrzyckie, zawarte w lutym 1981 roku, były sygnowane przez przedstawicieli rządu PRL, protestujących członków organizacji rolniczych oraz wspierających ich przedstawiciele „Solidarności”.

Strajki, które do nich doprowadziły, trwały na Podkarpaciu od końca grudnia 1980 r. Rolnicy domagali się m.in. gwarancji nienaruszalności własności chłopskiej.

Z okazji rocznicy w rzeszowskiej farze sprawowana była Eucharystia. Mszy św. przewodniczył ks. prałat Stanisław Słowik – świadek protestów sprzed 38 lat. Kapłan, nawiązując do tych wydarzeń, zwracał uwagę na postawę rolników.

– Mówiąc o tych waszych zmaganiach i domaganiach się trzeba wspomnieć, że oprócz czysto rolniczych spraw, o które zabiegaliście w tych postulatach, w tych nocnych debatach, w tych waszych domaganiach się od władz było coś czysto kościelnego, ale to wynika z wiary, z postawy chłopa, rolnika – mówił ks. prałat Stanisław Słowik.

Podpisane w nocy z 18 na 19 lutego oraz 20 lutego 1981 roku porozumienia były pierwszymi, w których uwzględniono postulaty mieszkańców wsi. Po Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu Zdroju były czwartymi i ostatnimi porozumieniami społecznymi, jakie komunistyczne władze zawarły w latach 1980-1981. Obchody rocznicowe odbyły się także w Ustrzykach Dolnych.

RIRM

drukuj