W Warszawie odbył się Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej

Państwa Grupy Wyszehradzkiej mogą stać się już niedługo symbolem innowacyjności – powiedziała premier Beata Szydło. W Warszawie odbył się dziś Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej.

W spotkaniu wzięli udział premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej. Przywódcy podpisali „Deklarację Warszawską”, która dotyczy innowacyjności naszego regionu.

– Grupa Wyszehradzka, wszystkie nasze państwa – Słowacja, Czechy, Węgry, Polska – mogą stać się już niedługo symbolem innowacyjności. „Grucha Wyszehradzka jako startup Europy” – całkiem nieźle to brzmi. I wydaje mi się, że możemy myśleć o tej przyszłości dlatego, że tutaj, w naszym regionie mamy wszystko to, co potrzebne do tego, ażeby budować nową przyszłość Europy. Mamy odwagę, mamy młodość, mamy energię, mamy bezpieczeństwo. To są czynniki potrzebne ku temu, abyśmy mogli budować stabilną gospodarkę – mówiła premier Szydło.

Deklaracja Warszawska przewiduje m.in. pomoc dla innowacyjnych firm, start-upów, wspieranie konkurencyjności oraz transformacji cyfrowej w krajach Grupy Wyszehradzkiej.

Sygnatariusze deklaracji zobowiązali się m.in. do promowania na arenie międzynarodowej naszego regionu, jako centrum badań i innowacji oraz do współpracy w obszarach, w których można wyróżnić wspólne interesy.

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną, regionalną formą współpracy czterech państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

GALERIA

RIRM

drukuj