ZBP pozytywnie o nowelizacji ustawy o kredytach hipotecznych

Związek Banków Polskich pozytywnie ocenia nowelizację ustawy o kredycie hipotecznym i uważa, że nie wpłynie ona na akcję kredytową. Ekonomiści zwracają uwagę, że nowela zwiększy także bezpieczeństwo konsumentów, którzy zaciągną kredyt pod zastaw nieruchomości.

W myśl przepisów będą mogły ich udzielać wyłącznie banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Ponadto reklamy produktów będą musiały zawierać informacje o Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania.

Najwyżej oceniany zapis w ustawie przewiduje zakaz udzielania kredytów hipotecznych w walucie innej niż się zarabia.

Dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, uważa, że rząd przyjmując ustawę chce zwiększyć bezpieczeństwo kredytobiorców.

– To kolejny etap robienia przez rząd porządków na naszym rynku finansowym. Po zajęciu się aferą Amber Gold, po zapowiedziach ministerstwa sprawiedliwości dotyczących rozliczenia sprawy polisolokat, po kilku innych działaniach i kolejnych planach, ta ważna ustawa o kredycie hipotecznym zwiększa bezpieczeństwo konsumenta, zwiększa bezpieczeństwo kredytobiorcy. W tym przypadku to bezpieczeństwo jest o tyle istotne, że zwykle w przypadku kredytu hipotecznego mówimy o nieruchomości mieszkalnej, która stanowi jedyny dach nad głową tego, kto zadłużenie zaciąga- zwraca uwagę dr Marian Szołucha.

W ubiegłym tygodniu parlament zakończył prace nad ustawą o kredycie hipotecznym. Teraz trafiła ona do podpisu prezydenta RP Andrzeja Dudy.

RIRM

drukuj