BIK: co siódmy młody Polak korzysta z kredytów

Już co siódmy młody Polak bierze kredyt. Jego średnie zadłużenie wynosi 11 630 zł – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Wśród 3,7 miliona Polaków pomiędzy 18. a 24. rokiem życia, 14,4 proc. posiada zadłużenie łącznie na kwotę  6,1 mld zł.

Zdaniem ekspertów BIK-u, to relatywnie niewiele na tle wszystkich dorosłych Polaków. Tu odsetek osób posiadających kredyty wynosi 48,4 proc., a ich łączna wartość sięga 536,6 mld zł. Ich średnia wartość zobowiązania kredytowego to 35 316 zł.

Janusz Szewczak, główny ekonomista Kasy Krajowej SKOK zwraca uwagę, że wielu młodych umyka statystykom ze względu na to, że zapożyczają  się m.in. u  znajomych.

Dodaje, że dziś zadłużone są nie tylko osoby prywatne ale także szpitale, banki, a przede wszystkim państwo polskie – dodaje ekspert.

Przypomnijmy dług publiczny; dług Skarbu Państwa – to jest dziś już blisko 900 mld zł. Dług zagraniczny Polski – to jest prawie 400 mld dolarów. To przecież ponad jeden bilion, gdyby to przeliczyć na złotówki. Co roku polski budżet, w ramach kosztu tylko odsetek, musi płacić z tytułu długów blisko 40 mld zł. Co roku te pieniądze są wyrzucane w błoto, a to są tylko odsetki. Można powiedzieć, że wszystko to, co Polacy zarabiają i oddają fiskusowi w formie podatku PIT, natychmiast idzie na oddawanie długów, szczególnie długów zagranicznych i długu wobec sektora bankowego –  zaznacza Janusz Szewczak.

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi i udostępnia dane o historii kredytowej klientów indywidualnych i przedsiębiorców korzystających z usług banków. W swojej bazie posiada informacje o prawie 130 mln rachunków należących do 23 mln klientów indywidualnych.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl