Frankowicze czekają na odpowiedź bankowców

Dziś bankowcy przedstawią swoje propozycje dotyczące rozwiązania problemu frankowiczów. Będzie to ich odpowiedź na koncepcję przewalutowania kredytów we frankach, zaprezentowaną przez szefa Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja Jakubiaka.

Bankowcy nad swoją propozycją pracowali od 6 lutego. Przez miesiąc konsultowali swoje pomysły, rozmawiając m.in. z przedstawicielami rządu i Narodowego Banku Polskiego.

Prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów, podkreśla, że trudno spodziewać się realnego rozwiązania kryzysu.

Nie chce mi się wierzyć, chociaż nie tracę nadziei, że usłyszymy to, co zakończy spór. Bo jeżeli usłyszymy te same albo podobne rzeczy, jakie powiedzieli premier Piechociński czy pan prezes Pietraszkiewicz, to znaczy, że sprawa będzie w jeszcze gorszym stanie. To by oznaczało, że tylko sąd jest sposobem na załatwienie problemu 1,5 mln – 2 mln ludzi, którzy są w stanie desperacji, bo niezgodnie z prawem, albo przynajmniej w sposób głęboko wątpliwy prawnie, osiągnięto ich kosztem korzyści majątkowe – powiedział były wiceminister finansów.

Kredyt we frankach szwajcarskich zaciągnęło 700 tysięcy Polaków. Na początku stycznia waluta umocniła się, co spowodowało wzrost rat kredytów. Frankowicze wyszli wówczas na ulice protestować. Problem pozostał nierozwiązany do dziś.

RIRM

drukuj