fot. flickr.com

KP przekaże frankowiczom projekt ustawy dot. kredytów walutowych

Dziś przypada pierwsza rocznica „czarnego czwartku” i uwolnienia kursu franka wobec euro. Kancelaria Prezydenta przekaże środowisku frankowiczów projekt ustawy dotyczący kredytów walutowych – poinformował Tomasz Sadlik, ze Stowarzyszenia „Pro Futuris”.

Kancelaria Prezydenta informuje, że dziś w Pałacu Prezydenckim o 11.30 odbędzie się briefing prasowy ministra Macieja Łopińskiego, poświęcony projektowi.

Poseł Janusz Szewczak, ekonomista, przypomina, że to, co się działo wokół tzw. kredytów frankowych było bezprawne, dlatego tak bardzo wyczekiwany jest projekt systemowo rozwiązujący ten problem.

Sprawę trzeba było już dawno rozwiązać. To jest olbrzymi garb i – moim zdaniem – pułapka świadomie zastawiona na wiele tysięcy polskich rodzin. To, co działo się z tzw. kredytami frankowymi, to – w mojej ocenie – jest bezprawiem. Od strony polskiego prawa są duże wątpliwości, czy to w ogóle był kredyt. Na pewno nie był to kredyt frankowy, ponieważ ludzie franków nie widzieli. Na dodatek ci kredytobiorcy zostali uwięzieni we własnych mieszkaniach na kilkadziesiąt lat. Chcę przypomnieć, że prezes Belka powiedział nie tak dawno, że kredyt hipoteczny z ryzykiem walutowym, ryzykiem kursowym to jest pakt z diabłem. Więc to chyba też powinno coś mówić, że prezes banku centralnego ma tak jednoznaczną opinię. Zobaczymy ten projekt, będziemy go analizować – podkreśla poseł Janusz Szewczak.

Stowarzyszenie „Pro Futuris” zapowiedziało złożenie dziś w Sejmie własnego projektu ustawy. Planuje też konferencję prasową oraz „czarną procesję oszukiwanych przez banki”.

15 stycznia 2015 r. szwajcarski Bank Centralny uwolnił kurs franka wobec euro. Wówczas doszło do paniki na rynku i skokowego umocnienia się szwajcarskiej waluty, m.in. wobec złotego. To pogorszyło sytuację finansową właścicieli frankowych kredytów hipotecznych.

RIRM

drukuj