fot. pixabay.com

Pół miliona wniosków o odroczenie rat kredytowych

Już ponad pół miliona wniosków o odroczenie rat kredytowych złożyli klienci indywidualni. Przedsiębiorstwa złożyły blisko 45 tys. takich wniosków.

Związek Banków Polskich podał, że wartość zawieszonych rat wynosi ponad 17 mld zł. Dotyczy ona zarówno małych, średnich, jak i dużych firm, łącznie z tymi prowadzącymi działalność rolniczą. Raty zawieszane są klientom na okres od 3 do 6 miesięcy. Powodem jest kryzys spowodowany koronawirusem.

Ekonomista prof. Zbigniew Krysiak mówi, że liczba wniosków o wakacje kredytowe świadczy o tym, że zawieszenie spłaty kredytów jest oczekiwane.

– Ten instrument, czyli zachowanie płynności okazuje się być bardzo ważnym dla ludzi, gospodarstw domowych, jednocześnie dla przedsiębiorstw. On daje kwotę około 17 mld złotych, co oznacza, że te kwoty zostaną przesunięte na późniejsze spłaty. W ten sposób osoby funkcjonujące w gospodarstwie domowym w małych przedsiębiorstwach, do 9 osób, będą mogły zachować stan „przy życiu” – podkreśla.

Zawieszenie rat kredytowych na czas pandemii oferują m.in. PKO BP, Pekao S.A., ING Bank Śląski, Santander Bank Polska czy Bank Millennium.

RIRM

drukuj