fot. pixabay.com

Rosną ceny mieszkań oraz ceny najmu

Wysokie raty kredytów zniechęcają Polaków do zaciągania kredytów hipotecznych. Choć kupujemy mniej mieszkań, to ich ceny wciąż rosną. Problemem są wysokie ceny materiałów, uzależnione między innymi od cen surowców energetycznych. Rosną też ceny najmu.

Uzyskanie kredytu mieszkaniowego to poważne wyzwanie, także dla osób bardziej zamożnych. W walce z inflacją Rada Polityki Pieniężnej dziesięciokrotnie podwyższyła stopy procentowe. To przekłada się na wzrost rat kredytów i spadek zdolności kredytowej.

– Dzisiaj zdolność kredytowa to najczęściej rząd 250-280 tysięcy złotych dla rodziny. (…) W większości, szczególnie średnich i dużych miast, znalezienie możliwości zamieszkiwania w kwocie do 280 tysięcy jest dość trudne – mówił dr Bartłomiej Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Według portalu „Krajowy Rynek Nieruchomości”, w pierwszej połowie roku banki udzieliły o 43 procent mniej kredytów hipotecznych niż przed rokiem. Dr Przemysław Barbrich, rzecznik Związku Banków Polskich, podkreślił, że w czasie wysokiej inflacji kredyty hipoteczne muszą być drogie.

– Banki pożyczają pieniądze, które najpierw muszą pozyskać z rynku, czyli tak naprawdę dostać je od obywateli, którzy na przykład w bankach zakładają lokaty i dopiero pieniądze mogą pożyczyć jako kredyt hipoteczny. Stąd cena kredytu hipotecznego jest wysoka – tłumaczył dr Przemysław Barbrich.

Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii, przypominał, że osoby zainteresowane kredytem mogą skorzystać z rządowego programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”.

– Możliwości tej ustawy jeszcze rozszerzymy. (…) Jest ważny taki element prorodzinny. Jeżeli ktoś skorzysta z tego programu, będzie mógł w przyszłości liczyć na spłaty rodzinne, jeśli będą mu się rodziły kolejne dzieci – dodał wiceminister.

Problem z uzyskaniem kredytów hipotecznych przełożył się na spadek sprzedaży mieszkań. W drugim kwartale tego roku sprzedano prawie połowę mniej lokali mieszkalnych niż przed rokiem. Ceny mieszkań wciąż są wysokie, choć koszty materiałów budowalnych zaczynają się stabilizować. W pierwszej połowie tego roku deweloperzy rozpoczęli o 19 procent mniej inwestycji niż przed rokiem.

– Deweloperzy też wstrzymują swoje inwestycje. Ci, co muszą, to kończą. Zaczynają mieć trudności ze sprzedawaniem i to jest fakt – zaznaczył Cezary Papliński, właściciel biura nieruchomości.

Deweloperzy są ukierunkowani na nabywców gotówkowych, chcących uchronić oszczędności przed inflacją. Klienci gotówkowi wykorzystują wysoki popyt na rynku najmu. Zainteresowanie znacząco wzrosło po otwarciu polskiej granicy dla ukraińskich uchodźców.

– Brakuje mieszkań, które można stosunkowo szybko, łatwo i tanio wynająć. (…) Jeżeli na rynku pojawiają się nowe mieszkania, to bardzo często w celach inwestycyjnych są bardzo szybko wykupywane – zaakcentował dr Bartłomiej Gabryś.

Osoby, które już posiadają kredyt hipoteczny i odczuwają wzrost rat kredytów, mogą skorzystać z rządowego wsparcia, między innymi wakacji kredytowych. To zawieszenie spłaty czterech rat kredytów w tym i przyszłym roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl