fot. pixabay.com

BIK: Polacy coraz chętniej kupują na raty

Marzec okazał się najlepszym miesiącem na rynku kredytowym od początku roku. Polacy kupują na raty więcej i za coraz wyższe kwoty – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.

Jak wskazują statystyki Biura Informacji Kredytowej, w marcu banki udzieliły o ponad 50 proc. więcej wszystkich rodzajów kredytów i na wyższe kwoty niż w roku ubiegłym.

– Marzec jest niewątpliwie najlepszym miesiącem w tym roku na rynku kredytów dla gospodarstw domowych. Odnotowaliśmy bowiem bardzo wysokie, dodatnie dynamiki we wszystkich produktach kredytowych – od kredytów mieszkaniowych, poprzez ratalne, aż po karty kredytowe. Co ciekawe, wzrosty dotyczą zarówno liczby kredytów udzielonych przez banki, jak i wartości akcji kredytowej – wyjaśnia dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Zdaniem dr. hab. Waldemara Rogowskiego, to zasługa m.in. niskich stóp procentowych i przesunięcia popytu z usług, które wciąż są zamrożone, na dobra trwałego użytku.

– Zakupom na raty sprzyja środowisko ultraniskich stóp procentowych, zachęcających do zaciągania kredytów ratalnych, których roczna rzeczywista stopa oprocentowania RRSO często wynosi 0 procent – wskazuje dr hab. Waldemar Rogowski.

To oznacza, że kredyty udzielane są za darmo. Z drugiej strony niskie stopy zniechęcają Polaków do trzymania oszczędności na depozytach bankowych, a przez to skłaniają do większej konsumpcji. Niewątpliwie przyczyną tego jest epidemia koronawirusa, jednak Biuro Informacji Kredytowej już prognozuje, że w drugim półroczu, po odmrożeniu gospodarki, akcje kredytowe nadal będą rosnąć.

TV Trwam News

drukuj