fot. flickr.com

BIK: kredyty zaciąga mniej osób, lecz na wyższe kwoty

Mniej osób zaciąga kredyty, ale za to na wyższe kwoty – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Dzieje się tak dlatego, że na rynku rosną ceny nieruchomości. Ceny mieszkań rosną obecnie najszybciej od 2007 roku. Wpływ na to mają między innymi rosnące koszty materiałów budowlanych czy dobra koniunktura.

W maju o kredyt mieszkaniowy wnioskowało niecałe 31 tys. osób, a to oznacza spadek o 1/3 w porównaniu z kwietniem. Najnowszy majowy odczyt indeksu popytu na kredyty mieszkaniowe wyniósł –9 proc. To pierwszy tegoroczny odczyt z ujemnym wskaźnikiem. W poprzednich miesiącach wskaźnik ten był wysoko dodatni.

– Będziemy obserwować, czy ujemny odczyt w maju jest incydentem na rynku kredytów mieszkaniowych, czy zapowiada pewną zmianę tendencji dotyczącą zmiany zainteresowania osób kredytami mieszkaniowymi – mówi główny analityk Biura Informacji Kredytowej prof. Waldemar Rogowski.

Zmiana ta wynika przede wszystkim z liczby osób, które wnioskują o kredyt. Natomiast średnia wartość kredytu rośnie – na przestrzeni ostatniego roku zwiększyła się o 10 proc.

– Rośnie kwota udzielnych kredytów, ale to wynika tylko z tego, że zaciągane są kredyty na coraz wyższe kwoty. Mniej osób zaciąga kredyty, za to na wyższe kwoty, co jest przede wszystkim wynikiem wzrostu cen na rynku nieruchomości – podkreśla prof. Waldemar Rogowski.

Jak będzie wyglądała sytuacja zaciągania kredytów w kolejnych miesiącach? To  zależy od deweloperów – dodaje ekspert.

– Deweloperzy zmieniają teraz swoją strategię sprzedażową. Coraz częściej na rynek wrzucają coraz mniej mieszkań, za to przy wyższych cenach, chcąc utrzymać marże. Mniejsza liczba osób, które wnioskują o kredyt, może być pokłosiem zakończenia rządowego programu wsparcia, który skończył się w zeszłym roku – zaznacza.

Jak dodaje prof. Waldemar Rogowski, najwyższe dodatnie dynamiki udzielanych kredytów mieszkaniowych dotyczą tylko wysokokwotowych kredytów powyżej 250 tys. zł. Natomiast niskokwotowych kredytów mieszkaniowych, czyli do 200 tys. zł, jest udzielanych mniej niż w zeszłym roku. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w ostatnim kwartale 2018 roku ceny mieszkań wzrosły o 7,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej. W ujęciu kwartalnym wzrost wyniósł natomiast 2,4 proc.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl