fot. PAP/Marcin Obara

MEN: Nie zabraknie miejsc w szkołach średnich dla absolwentów gimnazjów i podstawówek

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że wszyscy absolwenci gimnazjów oraz szkół podstawowych znajdą miejsca w szkołach średnich. Kierownictwo resortu odniosło się po raz kolejny do pojawiających się w mediach informacji o braku miejsc dla uczniów.

W tym roku do szkół średnich pójdą uczniowie z pierwszego rocznika kończącego ośmioletnią szkołę podstawową i ostatniego rocznika gimnazjum.

MEN jeszcze raz za pośrednictwem kuratorów zebrało informacje na temat liczby miejsc dla uczniów – poinformował szef resortu Dariusz Piontkowski. Zapewnił, że rodzice i uczniowie mogą być spokojni.

– Jesteśmy pewni, że ta sytuacja nie budzi wątpliwości, że rodzice mogą być pewni, że znajdą miejsce dla dzieci w szkołach średnich. Pewne zaciemnienie tematu wynika być może z tego, że samorządy zdecydowały się na umożliwienie absolwentom szkół podstawowych i gimnazjów na złożenie dokumentów do nawet kilkunastu szkół. To powoduje, że uczeń może znaleźć się w systemie kilkukrotnie, co może sprawiać wrażenie, że liczba uczniów ubiegających się o miejsce w szkole średniej jest zdecydowanie większa niż rzeczywista liczba absolwentów – wskazał Dariusz Piontkowski.

Podwójny rocznik w szkołach średnich to efekt reformy edukacji. Rząd likwiduje gimnazja na rzecz wydłużenia nauki w szkołach podstawowych.

Rekrutacja do szkół średnich w tym roku prowadzona jest dwutorowo. Uczniowie gimnazjów i podstawówki będą uczyć się w odrębnych klasach. Ma to związek z inną podstawą programową.

RIRM

drukuj