Co dalej z kredytami hipotecznymi?

W Sejmie ciąg dalszy sprawy kredytów hipotecznych udzielonych w Polsce we frankach szwajcarskich.

Senatorowie pytali dziś przedstawiciela resortu finansów o skutki finansowe tej sytuacji.

– Czy we współczesnej Europie, Unii Europejskiej, w szczególności której jesteśmy członkiem i wdrażamy narzucane, często nam niekorzystne rozwiązania, istnieje sektor bankowy, który osiąga większe zyski niż sektor bankowy w Polsce? Czy jest jakiś kraj, który osiąga większą rentowność niż sektor bankowy w Polsce? Czy ministerstwo posiada informacje, jaki procent dywidendy osiąganej przez banki jest w Polsce inwestowany, a jaki jest z Polski transferowany? Jakie to są kwoty i jakie powoduje to skutki gospodarcze? W sensie zmniejszenia możliwości inwestowania, wtórne bezrobocie, mniejszy rozwój gospodarczy itd. – mówił senator Bogdan Pęk.

Wojciech Kowalczyk, podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów uspakaja jednak i twierdzi, że większość kredytobiorców we franku szwajcarskim jest zadowolonych i nie oczekuje żadnych zmian.

Sytuacja jednak wygląda mniej optymistycznie. Zadłużenie prywatne Polaków za ubiegły rok sięgnęło już blisko 500 mld zł. W porównaniu z rokiem 2011 przybyło nam długów (kredytów) w wysokości 3,9 mld zł. W zatrważającym tempie wzrasta także liczba dłużników.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl