fot. PAP/Albert Zawada

Posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie

W Sejmie rozpoczęła się sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Główny temat spotkania to trwająca wojna na Ukrainie. Głos zabrali przedstawiciele polskiego parlamentu oraz obecny przewodniczący OBWE, prof. Zbigniew Rau. Do zgromadzonych przemówił prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Otwierając dwudniowe posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, marszałek Sejmu, Elżbieta Witek, nawiązała do trwającej wojny na Ukrainie. Przypomniała, że Polska już przed laty przestrzegała przed Rosją.

– Bardzo cieszę się, że jesteśmy dziś w polskim parlamencie, dlatego że Polska od bardzo wielu lat, podobnie jak kraje Europy Środkowo-Wschodniej, które doskonale wiedzą, czym jest zaskoczenie ze strony Rosji, przestrzegały przed tym, co może zrobić Władimir Putin. Szkoda, że nikt nas wtedy nie słuchał, ale mam nadzieję, że obrady OBWE przyczynią się do tego, iż dziś będziemy myśleć racjonalnie i realnie ocenimy obecną sytuację – powiedziała marszałek Elżbieta Witek.

Do zbiorowej odpowiedzialności za dzisiejszą sytuację nawiązał również marszałek Senatu. Tomasz Grodzki pytał, czy w obliczu dyplomatycznej porażki powinniśmy załamywać ręce?

– Każdy z nas, patrząc na skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę, musi sobie zadać pytanie, czy ponieśliśmy porażkę? Do pewnego stopnia tak. Wszystkie cele, jakie stawialiśmy przed sobą, zostały zakwestionowane, naruszone i podeptane przez jedno z państw członkowskich OBWE. Czy powinniśmy załamywać ręce? Absolutnie nie – zaznaczył marszałek Tomasz Grodzki.

Wojna nadal się nie skończyła. Jest jeszcze wiele do zrobienia. Ukraińcy wciąż potrzebują wsparcia. Później przyjdzie czas na odbudowę.

– Wciąż zabiegamy o to, żeby pomoc dla Ukrainy była ciągła w każdym wymiarze – dyplomatycznym, wojskowym, humanitarnym. Musimy trafiać także do naszych społeczeństw. Wojna się skończy. Wyobraźmy sobie, Ukraina zniszczona i trzeba będzie ją odbudować. Jestem przekonana, że trzeba będzie odbudować się również samemu społeczeństwu ukraińskiemu – wskazała marszałek Elżbieta Witek.

Pomoc Ukrainie to jedno. Rozliczenie rosyjskich zbrodni to kolejna kwestia, której musi podjąć się społeczność międzynarodowa.

– Musimy poważnie rozmawiać o odpowiedzialności karnej zbrodniarzy, którzy mordowali cywilów, torturowali, gwałcili, niszczyli dobra kultury i porywali dzieci. Rosja, jej politycy i wojskowi, muszą ponieść konsekwencję – powiedział marszałek Tomasz Grodzki.

Przyszłość OBWE będzie udana tylko pod warunkiem, że wszystkie kraje członkowskie będą szanowały wartości – podkreślał przewodniczący OBWE i szef polskiej dyplomacji, prof. Zbigniew Rau.

– Przyzwalanie na agresję i przemoc może być powodem do rozpadu różnych organizacji. Obecnie jest czas na powstrzymanie imperialnych instynktów Rosji – zaakcentował minister Zbigniew Rau.

Głos zabrał również prezydent Ukrainy, który połączył się z polskim Sejmem.

– Widzimy, że różne fora na świecie podejmują decyzje, żeby powstrzymać rosyjski terror, izolować państwo-terrorystę. Dlaczego wśród nich nie ma OBWE? Po dziewięciu miesiącach ataków zostaje w dalszym ciągu jednym z członków waszego zgromadzenia. Gdyby nie polskie decyzje dotyczące wiz dla rosyjskiej delegacji, za które jestem wdzięczny Polsce, to przedstawiciele państwa-terrorysty mogliby dzisiaj być wśród Was – zauważył prezydent Wołodymyr Zełenski.

Ukraiński przywódca apelował do OBWE, aby jak najszybciej pozbyła się ze swojego szeregu terrorystycznego kraju, jakim jest Rosja.

– Pomóżcie nam, aby kaci odpowiadali za swoje czyny – podsumował Wołodymyr Zełenski.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl