fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent A. Duda weźmie udział w szczycie NATO w Brukseli

W Brukseli rozpocznie się dziś szczyt NATO. Tematy tego forum to bezpieczeństwo, sprawy europejskie, energia, ekonomia i komunikacja strategiczna. W wydarzeniu weźmie udział Andrzej Duda, prezydent RP.

Głównym przedmiotem tegorocznego jednodniowego spotkania przywódców państw i rządów krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego ma być plan wzmocnienia i dostosowana Organizacji do nowych wyzwań – „NATO 2030”. Do prac nad tym planem sekretarz generalny NATO powołał 10-osobowy zespół, złożony z przedstawicieli: Danii, Francji, Holandii, Kanady, Niemiec, USA, Polski, Turcji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Jens Stoltenberg nie ukrywa zadowolenia, że w jutrzejszym spotykaniu weźmie udział Joe Biden, prezydent USA.

– Miałem bardzo dobre spotkanie z prezydentem Joe Bidenem w tym tygodniu w Waszyngtonie i jest on silnym zwolennikiem NATO oraz więzi transatlantyckich. Wszyscy sojusznicy z zadowoleniem przyjmują jego bardzo jasne przesłanie o znaczeniu ożywienia więzi między Europą a Ameryką Północną w NATO – powiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Strona polska spodziewa się po brukselskim szczycie deklaracji w sprawie przyjęcia na kolejnym przyszłorocznym szczycie nowej koncepcji strategicznej -poinformował  Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

„Spodziewamy się, że państwa członkowskie w pewien formalny sposób zadeklarują, że kolejny, przyszłoroczny szczyt NATO doprowadzi od przyjęcia nowej koncepcji strategicznej, która – to ważne dla Polski i krajów regionu – odniesie się przede wszystkim do wzmacniania kolektywnej obrony i odstraszania tego, co wiąże się z wojskowym wymiarem NATO” – wskazał Paweł Soloch.

Andrzej Duda liczy na to, że wojska amerykańskie pozostaną w Europie i w Polsce, jednak według dr Radosława Tyślewicza z Akademii Marynarki Wojennej Joe Biden może chcieć wycofać swoich żołnierzy.

– Jest znane zdanie: „Po owocach ich poznacie”. Patrząc na to, co w tej chwili robi administracja Joe Bidena, można się spodziewać, że jeśli Amerykanie uznają, że to ich za bardzo obciąża (…). Amerykanie mogą się zdecydować jednak na zmianę statusu obecności swoich wojsk ze stałej na czasową – wyjaśnił dr Radosław Tyślewicz.

Spotkania Joe Bidena z Władimirem Putinem nie obawia się Anna Fotyga, poseł do Parlamentu Europejskiego.

– Patrzę na to spotkanie bardzo spokojnie, chociaż też dostrzegam pewne niepokojące oznaki. To jest nasz najważniejszy sojusznik i jego polityka jest dla nas niezmiernie istotna – oceniła poseł Anna Fotyga.

Po szczycie prezydent Andrzej Duda uda się do Bratysławy, gdzie jutro weźmie udział w forum GLOBSEC. Konferencja będzie w dużej mierze dotyczyć sytuacji i odbudowy Środkowej Europy po pandemii. W planie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy są spotkania z prezydent Słowacji i prezydentem Chorwacji.

TV Trwam News

drukuj