fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda odznaczył 37 osób ratujących Żydów podczas II wojny światowej

„Jesteście dumą Rzeczypospolitej, bohaterami” – tak prezydent Andrzej Duda mówił dziś do Polaków, którzy w czasie II wojny światowej narażali swoje życie ratując Żydów. W poniedziałek za swoje heroiczne postawy 37 osób zostało uhonorowanych Orderami Odrodzenia Polski.

Za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, a także za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczono 37 osób, z czego 22 pośmiertnie.

Na tych sprawiedliwych wśród narodów świata, trzeba patrzeć w szczególny sposób” – mówił prezydent Andrzej Duda.

– Tutaj, na tej ziemi pod okupacją niemiecką za pomoc Żydom groziła śmierć. To nie żart. Nie więzienie, nie zatrzymanie, nie grzywna czy inna kara. Śmierć (i to – red.) nie tyko dla tego, kto osobiście tego dokonywał, tę pomoc świadczył, a śmierć dla całej rodziny – wskazał prezydent.

I chociaż byli też tacy, którzy – jak mówił Andrzej Duda – nigdy nie powinni być częścią naszego narodu i społeczeństwa, to jednak było też wielu, którzy nie patrząc na konsekwencje, pomagali drugiemu człowiekowi.

– I nie godzili się z tą rzeczywistością, która ich otaczała i demonstrowali to swoją postawą pomagając bliźnim, pomagając swoim sąsiadom, ryzykując życiem własnym i swojej rodziny. To też coś, co trudno sobie dzisiaj wyobrazić. (…) Takich rodzin w Polsce było tysiące – zaznaczył.

Dziś jednak historia często bywa zakłamywana. Polakom przypisuje się udział w Holokauście. Te oskarżenia mają m.in. podłoże ideologiczne – zauważył historyk prof. Mieczysław Ryba.

– Chce się Polskę, która jeszcze jest katolicka, wplątać w to, co rewolucjoniści kulturowi uważają, że chrześcijaństwo wprost prowadziło do Holokaustu, więc Polska musi być tym obciążona. Pewne kręgi żydowskie z kolei mają jakieś interesy w tym, ażeby próbować żądać nowe odszkodowania – podkreślił prof. Mieczysław Ryba.

Tymczasem – jak dodał historyk – żaden Żyd w czasie II wojny światowej by nie przeżył, gdyby nie chroniło go i nie było zaangażowanych w jego ocalenie tak wielu Polaków. Dlatego bardzo ważne jest to, by czcić pamięć o tych, którzy ratowali Żydów.

TV Trwam News/RIRM


[GALERIA] Prezydent Andrzej Duda wręczył Ordery Odrodzenia Polski Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej – fot. PAP/Radek Pietruszka. 

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl