fot. PAP/Radek Pietruszka

Wody Polskie: ścieki płyną do oczyszczalni „Czajka” bez przerwy

Ścieki z lewobrzeżnej Warszawy płyną do oczyszczalni „Czajka” bez przerwy. Wydajność rurociągów zapasowych sięga od 40 do 100 proc. – poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Sergiusz Kieruzel.

„Nie ma godziny, aby do oczyszczalni +Czajka+ nie były dostarczane ścieki z lewobrzeżnej Warszawy” – zapewnił Sergiusz Kieruzel. Poinformował, że do tej pory awaryjny system przesyłania nieczystości nie osiągnął ciągłej 100-procentowej sprawności. Wyjaśnił, że są okresy, kiedy przesyłanych jest 100 proc. ścieków, ale są również i takie, kiedy przepompowywanych jest jedynie 40 proc. nieczystości. W przypadku, kiedy do rurociągu nie trafiają wszystkie ścieki wypływające z kolektora, reszta wpływa do Wisły.

Rzecznik prasowy Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej przekazał, że system awaryjny cały czas jest testowany. Sprawdzane jest jego funkcjonowanie przy 100-procentowym obciążeniu.

„Czekamy na opady deszczu. Chcemy sprawdzić, jak się będzie wówczas zachowywał” – powiedział.

Poinformował, że obecnie montowane są specjalne czujniki, które pozwolą na kontrolowanie działania systemu awaryjnego.

„Ma on pracować bez przerwy przez 24 godziny w ciągu 2–3 miesięcy” – podkreślił.

Do awarii jednego z kolektorów, przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka”, doszło we wtorek (27 sierpnia). Nieczystości skierowano wówczas do drugiego kolektora, który jednak w środę (28 sierpnia) przestał funkcjonować. Wskutek awarii zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły – do rzeki trafiało 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.

W sytuacji zagrożenia ekologicznego premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie rurociągu. Tymczasowa instalacja dzięki, której ścieki z lewobrzeżnej Warszawy są przepompowywane do oczyszczalni „Czajka” została uruchomiona w poniedziałek. Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że w tym tygodniu instalacja ma osiągnąć 100-procentową sprawność.

PAP/RIRM

drukuj