Pierwsze czytanie projektów nowelizacji ustawy o zawodzie fizjoterapeuty

W Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie poselskich projektów nowelizacji ustawy o zawodzie fizjoterapeuty.

Przygotowany przez posłów PiS projekt nowelizacji przewiduje m.in. przesunięcie terminu jej wejścia w życie o trzy miesiące, rezygnację z powołania samorządu zawodowego i zmiany w zakresie uprawnień zawodowych.

Poselski projekt przewiduje również, że wykonywanie zawodu fizjoterapeuty polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych zgodnie z wiedzą medyczną i kwalifikacjami.

W związku z zakładaną w projekcie rezygnacją z powoływania samorządu; prowadzenie Rejestru fizjoterapeutów powierzono ministrowi zdrowia.

Jest to ustawa porządkująca i w wielu kwestiach uzgodniona ze środowiskiem fizjoterapeutów; zmiany dotyczą przede wszystkim samorządu zawodowego –  mówi poseł Józefa Hrynkiewicz.

W zawodzie fizjoterapeuty są osoby o bardzo różnym wykształceniu, różnym doświadczeniu i różnych możliwościach. Dlatego też tworzenie takiego samorządu zawodowego o szerokich uprawnieniach w takiej sytuacji, kiedy mamy tak duże zróżnicowanie, nie byłoby zasadne. Natomiast niewątpliwie w przyszłości, kiedy ureguluje się sprawę kształcenia, szkolenia, nadawania kwalifikacji i rzeczywiście tego, co poszczególne kategorie kształcenia będą mogły wykonywać samodzielnie czy pod kierunkiem, to wtedy można będzie mówić o tworzeniu samorządów – wskazuje poseł Józefa Hrynkiewicz.

Zawód fizjoterapeuty nie był dotychczas w Polsce zawodem regulowanym. Każdy może założyć działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych.

Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii są wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ.

Zmieniana ustawa o zawodzie fizjoterapeuty ma wejść w życie 31 maja.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl