fot. twitter.com/MSWiA_GOV_PL

Dzień Samorządu Terytorialnego

Dziś obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. Data ta upamiętnia pierwsze wybory samorządowe z 27 maja 1990 roku.

W Polsce samorząd został przywrócony w 1990 roku. 1 stycznia 1999 r. wprowadzono trójstopniowy podział terytorialny i trzy szczeble samorządu: gminny, powiatowy i wojewódzki. Obecnie w Polsce jest 16 województw, 314 powiatów, 66 miast na prawach powiatu oraz 2478 gmin.

Tylko część zadań lokalnych i regionalnych jest realizowana przez agendy administracji rządowej, które bezpośrednio podlegają Radzie Ministrów, premierowi bądź poszczególnym ministrom. Większość zadań administracyjnych, niemająca znaczenia ogólnokrajowego, jest realizowana właśnie przez samorząd terytorialny.

Zdaniem szefa klubu warszawskich radnych Prawa i Sprawiedliwości Cezarego Jurkiewicza, samorząd stał się dziś areną walki opozycji z rządem. Jak zaznacza samorządowiec, celem powinna być wspólna praca na rzecz mieszkańców.

– Myślę, ż przede wszystkim powinniśmy nauczyć się nawzajem słuchać i myśleć o tym, co jest dobre dla ludzi, dla mieszkańców. To jest podstawa. Jest prawdą, że jesteśmy w tej chwili w dobie pandemii i mamy sytuację szczególną, która wymaga zasady solidaryzmu, takiego społecznego, oczywistego, w którym jesteśmy razem wspólnotą. Powinniśmy robić wszystko, żeby łączyć, a jak najmniej działać na rzecz tego, żeby dochodziło do jakiś podziałów. Szukajmy tego, co łączy, bo wszyscy jesteśmy Polakami i wszyscy żyjemy w jednej rzeczywistości – podkreśla Cezary Jurkiewicz.

Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego prezydent Andrzej Duda spotyka się dziś z przedstawicielami lokalnych samorządów w województwie małopolskim i świętokrzyskim.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl