fot. flickr.com

Wczesna diagnostyka sposobem na zmniejszenie liczby przewlekle chorych pracowników

Polska gospodarka może tracić nawet kilka miliardów złotych rocznie z powodu pracowników przewlekle chorych. Sposobem na rozwiązanie problemu może być skuteczniejsza diagnostyka oraz nowoczesne technologie.

Coraz więcej osób boryka się z przewlekłymi chorobami. Szacuje się, że wśród pracowników jest to już co czwarta osoba. Pomóc może swobodny dostęp do specjalistów.

Niezbędna jest współpraca i stała możliwość konsultacji między lekarzem rodzinnym a specjalistą – wskazuje poseł PiS Tomasz Latos.

Wraz ze wzrostem chorych rosną także koszty leczenia, które obecnie przewyższają wydatki Narodowego Funduszu Zdrowia.

Profilaktyka, o której tak dużo mówimy, promocja zdrowia, ale także przywracanie ludzi do zdrowia, czyli rehabilitacja. Tylko wówczas, kiedy te elementy będą połączone, będziemy mogli mówić o zredukowaniu kosztów pośrednich – mówi poseł PO Beata Małecka-Libera.

Koszty pośrednie to rehabilitacje i renty. Rachunek zwiększają dodatkowo hospitalizacja i leczenie powikłań. W przypadku cukrzycy to wszystko stanowi prawie 90 procent kosztów. Tylko nieco ponad 10 proc. refunduje NFZ.

W cukrzycy również bardzo ważna jest farmakoterapia, czyli stosowane leczenie. Niestety, Polska ciągnie się w ogonie Unii Europejskiej, ponieważ polscy chorzy nie mają dostępu do nowoczesnych terapii i technologii. Są one osiągalne, można je w Polsce kupić, ale nie są refundowane – zauważa Anna Śliwińska z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Wczesna diagnostyka i właściwe leczenie może skutkować tym, że pacjent utrzyma się na rynku pracy i wróci do wykonywanego zawodu tuż po dojściu do zdrowia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj