
J. Dziedziczak: Trzeba zrobić wszystko, aby utrzymać redakcje mediów polonijnych
Trzeba zrobić wszystko, aby utrzymać redakcje mediów polonijnych – zadeklarował pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak, który wziął udział w posiedzeniu senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.
Dzisiaj senacka Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą wysłuchała informacji Jana Dziedziczaka na temat finansowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2020 r.
Jan Dziedziczak poinformował, że budżet Kancelarii Premiera na cele polonijne wynosi obecnie 59,2 mln zł, jednak – zastrzegł – planowane jest zmniejszenie tej kwoty.
„Biorąc pod uwagę potrzeby budżetu państwa związane z ograniczaniem skutków pandemii” – uzasadnił.
Według ministra zostały już rozdysponowane środki na działalność mediów polonijnych.
„Trzeba zrobić wszystko, aby utrzymać te redakcje (…). Istotne było to, aby media polonijne dostały zastrzyk środków, aby one nam nie poupadały” – podkreślił.
„Doskonale wiemy, że upadek mediów polonijnych i wyzwania związane później z ich odtworzeniem są nieporównywalnie trudniejsze niż ich utrzymanie. Jak wypowiedzą siedzibę, sprzedadzą sprzęt, zlikwidują redakcję” – zauważył.
„Stworzenie czegoś w to miejsce, jak już kryzys ekonomiczny związany z koronawirusem się zakończy, będzie bardzo trudne” – dodał Jan Dziedziczak.
Zaznaczył, że szczególny nacisk położony jest również na wsparcie organizacji zajmujących się edukacją.
„Oczywiście pamiętamy o pomocy charytatywnej” – zapewnił.
Minister poinformował, że od 6 marca wpłynęło 211 ofert od organizacji polonijnych, ubiegających się o wsparcie.
„70 dotyczyło zakresu kultury, 68 zakresu edukacji, 39 – wzmacniania organizacji polonijnych, 18 – natury pomocy charytatywnej, 16 było wniosków medialnych” – wymienił.
Zaznaczył, że rozstrzygnięto już oferty opiewające na łączną kwotę 11 mln 542 tys. zł, co stanowi blisko 20 proc. kwoty przewidzianej na zadania polonijne.
PAP